حوت 19, 1399 16:54 Asia/Kabul

مسئول خبرگزاری صدای افغان(آوا) در تهران گفت: در دیدار سید عیسی حسینی مزاری، رییس خبرگزاری صدای افغان با دکتر پیمان جبلی، معاون برون مرزی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پیرامون همکاری های رسانه ای مشترک تاکید و دکتر جبلی بر فعالیت در حوزه افغانستان تاکید کرد.

سید عباس حسینی مسئول خبرگزاری صدای افغان در تهران در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری با اشاره به  دیدار حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری، مسئول مرکز فعالیت های اجتماعی، فرهنگی تبیان و رییس خبرگزاری صدای افغان با دکتر پیمان جبلی، معاون برون مرزی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران گفت: در این دیدار که در یک فضای دوستانه برگزار شد محمد حسن نوروزی، مدیرکل رادیوهای شبه‌قاره و شرق آسیای معاونت برون‌مرزی صدا و سیمای ایران، ناصر حجازی فر، مدیرمسئول شبکه تلویزیونی آی فیلم ۲ ویژه افغانستان و احمد علی اکبری، مدیر روابط بین الملل معاونت برون مرزی صدا و سیمای ایران نیز حضور داشتند و پیرامون همکاری های مشترک رسانه ای صحبت های بسیار خوبی صورت گرفت.

وی در ادامه افزود: در این دیدار حسینی مزاری به تهاجم رسانه های کشورهای غربی در طول 20 سال گذشته اشاره کرد و تاکید کرد که تهاجم فرهنگی و رسانه ای غرب در افغانستان بیش از تهاجم تظامی اثرگذارتر بوده و دشمنان مردم افغانستان با یک حرکت خزنده و متمرکز نسل جوان امروز افغانستان را هدف قرار داده اند و اگر رسانه های ارزشی غفلت کنند زیان بزرگی متوجه مردم مسلمان افغانستان خواهد شد.

این فعال رسانه ای در ادامه اظهار داشت: تاکید مدیر خبرگزاری صدای افغان بر این بود که باید رسانه های جمهوری اسلامی ایران به ویژه صدا و سیما توجه ویژه به افغانستان داشته باشند و بر این نکته تاکید کرد که باید کارهای بیشتری در این زمینه از سوی صدا و سیما صورت بگیرد.

وی تصریح کرد: حضور 3 ملیون مهاجر افغانستانی در ایران نیز ظرفیت بسیار خوبی است که می شود در عرصه های مختلف از این ظرفیت استفاده کرد که در این دیدار هم بر استفاده از این ظرفیت ها تاکید شد.

 عباس حسینی در ادامه گفت: در این دیدار، دکتر پیمان جبلی، معاون برون مرزی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، در تأیید سخنان حسینی مزاری در مورد ظرفیت مهاجرین افغانستانی در ایران، حضور مهاجرین را یک گنجینه و ذخیره گران بها توصیف کرد و تاکید داشت که جمهوری اسلامی ایران بخصوص صدا و سیما باید روی فضای فکری و فرهنگی افغانستان کار کند.

این خبرنگار افغان در ادامه اظهار داشت: معاون برون مرزی صدا و سیما بر فعالیت روی حوزه افغانستان تاکید بسیاری داشت که از رادیو دری و شبکه آی فیلم با گویش دری به عنوان دو رسانه موفق ویژه صدا و سیما که اختصاص به حوزه افغانستان دارد یاد کرد و بر همکاری بیشتر میان فعالان رسانه ای دو کشور تاکید کرد.

مسئول خبرگزاری صدای افغان همچنین به سخنان محمد حسن نوروزی، مدیرکل رادیوهای شبه‌قاره و شرق آسیای معاونت برون‌مرزی صدا و سیمای ایران، در این دیدار اشاره کرد و افزود: یکی از خبرهای خوشی که در این نشست محمد حسن نوروزی اعلام کرد، پخش رادیو دری و پشتو بر روی موج اف ام در ایران برای مهاجرین بود که طبق صحبت های وی این کار در دست اقدام است و به زودی عملی خواهد شد.

حسینی یادآور شد: در این نشست ناصر حجازی فر، مدیرمسئول شبکه تلویزیونی آی فیلم ۲ به گویش دری نیز حضور داشت که وی باز خورد پخش ای فیلم 2 را در میان مخاطبان افغانستانی بسیار مثبت ارزیابی کرد.

 

کلیدواژه