حمل 06, 1400 10:17 Asia/Kabul
  • احیای برجام در بن‌بست ماه عسل اروپا و دولت بایدن
    احیای برجام در بن‌بست ماه عسل اروپا و دولت بایدن

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران خطاب به وزیر خارجه آمریکا گفت، جای مجرم و قربانی در برجام عوض نشود.

محمدجواد ظریف روز پنجشنبه در توئیتر در واکنش به موضع اخیر وزیر خارجه آمریکا درقبال برجام نوشت، درباره آنچه باید برای احیای برجام انجام شود، انبوهی از تحریفات صورت گرفته و تلاش شده است تا جای قربانی و مجرمان عوض شود.

آنتونی بلینکن Antony Blinken وزیر خارجه آمریکا اخیرا پس از دیدار با وزیران خارجه سه کشور اروپایی طرف برجام، با بیان اینکه برای احیای توافق هسته‌ای توپ در زمین ایران است گفت، آمریکا با اروپا درباره آینده برجام هم‌نظر بوده و ایران انتخاب کرده است، تعاملی نداشته باشد.

مواضع سه کشور اروپایی و وزیر خارجه دولت بایدن نشان می‌دهد، دو طرف در همسویی کامل در مسیر رویکرد دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا گام برمی‌دارند؛ مسیری که اروپا حداقل در آن زمان با فاصله از دولت ترامپ حرکت می‌کرد و در سیاست اعلامی بر بازگشت بی‌چون و چرای آمریکا به برجام تاکید داشت.  

موضع مشترک اروپا و آمریکا درقبال برجام باردیگر ثابت کرد، اروپا مستقل از آمریکا اراده‌ای برای تصمیم‌گیری ندارد و حتی به آنچه که برآیند موفقیت دیپلماسی جهانی می‌نامد، وفادار نیست و برای احیای برجام خارج از اراده آمریکا ناتوان است.    

ناتوانی و ریاکاری طرف اروپایی زمانی آشکارتر می‌شود که حاضر است در قضیه برجام همسو با آمریکا و با وجود اطلاع از اینکه ایران به تعهدهای برجامی خود عمل کرده است، جای قربانی و مجرم را به سبک دیپلماسی ترامپ و پمپئو عوض کند.  

در همین زمینه، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران پنجشنبه‌شب در توئیت کنایه‌آمیز به ماه عسل اروپا و دولت بایدن نوشت، ظاهرا دیپلماسی به سبک پمپئو قرار است پابرجا باشد و سپس به طرف اروپایی توصیه کرد، کمی دل و جرات به خرج دهید.

چرخش کامل مواضع اروپا به سمت دولت بایدن برای احیای برجام درحالی است که قانون‌شکنی، عهدشکنی و رفتار زورمدارانه آمریکا با دیگران، با دونالد ترامپ شروع نشد و بعد از وی هم پایان نمی‌یابد. دوران ترامپ عبرتی برای اروپایی‌هاست، چرا که تغییر ادبیات دیپلماسی آمریکای بایدن به منزله پایان زورگویی و عهدشکنی آمریکا نیست.

در چنین شرایطی، احیای برجام ارتباط مستقیم با سیاست و رفتار آمریکا و اروپا دارد و طرح مسائل زورگویانه و مباحث جدید، وضعیت موجود را به نفع آنان تغییر نخواهد داد و ایران ثابت قدم در مسیر سیاست قطعی خود درقبال برجام حرکت می‌کند.

ایران با وجود فشار حداکثری، جنگ اقتصادی و روزگویی آمریکا، برای احیای برجام خویشتنداری حداکثری از خود نشان داده و امروز، توپ در زمین اروپا و آمریکاست. تنها راه احیای برجام فاصله گرفتن اروپا و دولت بایدن از دیپلماسی به سبک ترامپ و عمل به تعهدهای برجامی است و طرح مسائلی مانند طولانی‌تر کردن برجام هم مانند دوران ترامپ راه به جایی نخواهد برد.

کلیدواژه