حمل 07, 1400 10:19 Asia/Kabul

رایزن جدید خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در هرات گفت: با توجه به مشترکات و ظرفیت های که در بخش های مختلف میان دو ملت ایران و افغانستان وجود دارد، گسترش روابط تاریخی و فرهنگی، سفر چهره های فرهنگی، هنری و ورزشی از افغانستان به ایران و برگزاری نمایشگاه های فرهنگی هنری از اولویت های ما است.

مجید خالقی نیا رایزن جدید فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در هرات در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری گفت: مهم ترین هدفی که خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در هرات دارد، گسترش روابط تاریخی و فرهنگی  دو ملت ایران و افغانستان است که بدون شک بر امنیت صلح و دوستی دو ملت تاثیر زیادی می تواند داشته باشد.

وی افزود: با توجه به مشترکات و ظرفیت های که در بخش های مختلف میان دو ملت ایران و افغانستان وجود دارد، مبادله استاد و دانشجو، برگزاری انجمن های ادبی، هنری و همچنین برگزاری نمایشگاه های فرهنگی هنری می تواند تاثیر شگرفی بر مناسبات دو ملت داشته باشد.

خالقی نیا بیان داشت: اعزام شاعران، نویسندگان دانشجویان، هنرمندان و ورزشکاران افغانستان به ایران یکی از برنامه ها مهم خانه فرهنگ جمهوری اسلامی است که این می تواند در جهت گشترش تقویت و حسن همجواری و همبستگی اسلامی میان مردم دو کشور موثر باشد.

رایزن فرهنگی ایران در هرات اظهار داشت: با توجه به اشتراکات دینی، تاریخی و فرهنگی که میان دو ملت وجود دارد، معرفی و تجلیل از مفاخر مشترک یکی دیگر از برنامه های ما است که برگزاری کنفرانس های علمی و فرهنگی می تواند در جهت معرفی این مفاخر و همدلی دو ملت کمک کند و تلاش می کنیم که در این راستا برنامه های مفیدی را ارائه کنیم.

وی در ادامه افزود: تلاش ما این است که رفت و آمد چهره های فرهنگی، هنری و ورزشی ادامه داشته باشد و از جمهوری اسلامی ایران بخصوص از ولایت همجوار با هرات نیز به هرات سفر کنند و این می تواند به شناخت بیشتر دو ملت از همدیگر کمک کند.

مجید خالقی نیا تصریح کرد: در هرات دانشگاه های معتبر و مراکز علمی بسیار خوبی وجود دارد که تولید علم بومی در این مراکز در وضعیت بسیار مطلوبی قرار دارد و مقالات و آثاری که توسط این مراکز منتشر می شود نشان از بالندگی علمی در هرات است و برخی از فعالیت های ما گسترش همین روابط علمی میان دانشگاه های ایران و افغانستان است.

لازم به ذکر است که چند روز قبل طی مراسمی با حضور محمد صدیقی فر سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در هرات، رئیس شورای ولایتی ، مدیر کل اطلاعات و فرهنگ هرات، مدیر کل حج و اوقاف هرات، علما، بزرگان و فعالین فرهنگی و رسانه ای افغانستان، مجید خالقی نیا به عنوان وابسته فرهنگی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در هرات معرفی شد.

 

کلیدواژه