حمل 07, 1400 14:13 Asia/Kabul

استاد اقتصاد دانشگاه کابل گفت: همکاری های مشترک میان ایران و افغانستان مکمل یکدیگر هستند و افغانستان می تواند با مدیریت آب هم نیازمندی های ایران را تامین کند و هم در جهت رشد زیر ساخت های اقتصادی خودش گام بردارد و ایران هم می تواند در بخش های محتلف اقتصادی افغانستان را کمک کند.

سیف الدین سیحون استاد اقتصاد دانشگاه کابل در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری گفت: موضوع آب  میان ایران و افغانستان مشترک است و افغانستان در راستای دیپلماسی آب و بر اساس توافقی که در سال 1351 در مورد رود هیرمند، میان دو کشور به امضاء رسیده است باید پایند باشد و حق آبه ایران داده شود.

وی بیان داشت: اگر افغانستان بخواهد از آب به عنوان اهرم سیاسی استفاده کند یک امر اشتباه است و موضوع آب نباید وسلیه اختلاف میان دو ملت شود و البته محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در روز افتتاح بند کمال خان تاکید کرد که با موافقت ایران و بر اساس منافع دو جانبه عمل خواهد خواهد کرد و باید هم چنین باشد و باید از آب به سود پیشرفت هر دو کشور استفاده شود.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: البته افغانستان در سال های گذشته بر اثر خشکسالی زیان دیده است و منابع آبی آن به شدت کاهش یافته ولی بر اساس آنچه که در حال حاضر وجود دارد افغانستان می تواند مازاد آب خود را به ایران بدهد و در عوض ایران سهولت های در بخش های تجارت و ترانزیت و سایر بخش ها در اختیار ایران قرار دهد و این برای هر کشور مفید خواهد بود.

استاد اقتصاد دانشگاه کابل یادآور شد: افغانستان می تواند با سیاست تنظیم و مدیرب آب هم نیازهای ایران را تامین کند و هم در جهت رشد زیر ساخت های اقتصادی خودش گام بردارد و همکاری مشترک میان ایران و افغانستان مکمل یکدیگر هستند و در عوض ایران هم می تواند با زیر ساخت های قوی که دارد  در بخش های مختلف به افغانستان کمک کند.

سیحون در ادامه به ظرفیت های بندر چابهار اشاره کرد و افزود: افغانستان کشوری است که نیازمند تبادله کالا است و با توجه به این که به دریا را ندارد بندر چابهار برای این کشور یک فرصت است تا از طریق این بندر کالا های خود را منتقل کند و این برای هر دو کشور افغانستان و ایران مفید خواهد بود، هر چند که هنوز این بندر به زیر ساخت های لازم نرسیده است.

لازم به یادآوری است که بند کمال خان در ولایت نیمروز افغانستان هفته گذشته به بهره برداری رسید و رئیس جمهور افغانستان از موضع وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران درباره بهره برداری از سد کمال خان قدردانی کرد.

براساس بیانیه دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان، محمد اشرف غنی در نشست اخیر کابینه افغانستان که در روز 5 فروردین برگزارشد، با ابراز قدردانی از اعلامیه وزارت امور خارجه ایران درباره افتتاح سد کمال خان گفت: افغانستان متعهد به اجرای معاهده هیرمند است و اقتصاد افغانستان و ایران، متمم و مکمل یکدیگرند و همکاری‌های افغانستان با کشور‌های همسایه ادامه دار خواهد بود.

روز چهارشنبه «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سؤال خبرنگاران در خصوص اظهارات مطرح شده در ارتباط با افتتاح سد کمال خان در افغانستان اظهار داشت: رودخانه هیرمند دارای رژیم حقوقی تعریف شده‌ای است و بر اساس قراردادی که در سال ۱۳۵۱ بین دو کشور به امضاء رسیده و در مجالس قانونگذاری هر دو کشور به تصویب رسیده حق آبه ایران کاملا مشخص بوده و دولت افغانستان هم به این حق آبه متعهد است.

 سخنگوی وزارت امور خارجه ایران تاکید کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران از اظهارات رئیس جمهور محترم افغانستان برای تبدیل آب به موضوع همکاری بین دو کشور استقبال کرده و آمادگی خود را بدین منظور اعلام می‌کند.

 

کلیدواژه