ثور 06, 1400 12:37 Asia/Kabul

کارشناس ایرانی و آگاه امور منطقه گفت: وزیر خارجه پاکستان با هشدار به دولت و جناح های سیاسی افغانستان می خواهد بگوید که یا باید با حضور نسبی طالبان در قدرت سیاسی افغانستان موافقت کنند و یا باید منتظر جنگ های داخلی در این کشور باشند.

پیر محمد ملازهی کارشناس ایرانی و آگاه امور منطقه در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری با اشاره به هشدار شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان در مورد آغاز جنگ های داخلی در افغانستان گفت: اجلاس استامبول با ابتکار پاکستان به تاخیر افتاد و نه گروه طالبان و پاکستانی ها با توجه به مجموع شرایط طالبان و دولت افغانستان و شرایطی که در منطقه مطرح است این نگرانی را دارند که شاید در اجلاس استامبول تصمیم های گرفته شود که با خواست پاکستانی ها همخوانی نداشته باشد.

وی تصریح کرد: طالبان به پاکستان وابستگی سیاسی و نظامی و با عربستان رابطه فکری و ایدئولوژیک دارند و بدون موافقت و حمایت این دو کشور طالبان قدرت مانور ندارند و این هشدار وزیر خارجه پاکستان در مورد آغاز جنگ های داخلی را باید جدی گرفت چون پاکستان انتظار دارد که دولت افغانستان و جناح های سیاسی به بخشی از انتظارات و نیازهای این کشور و گروه طالبان در اجلاس استامبول پاسخ گو باشند.

ملازهی اظهار داشت: قریشی خواسته است با هشدار به دولت و جناح های سیاسی افغانستان تفهیم کند که یا باید با حضور نسبی طالبان در قدرت سیاسی افغانستان موافقت کنند و یا باید منتظر جنگ های داخلی در این کشور باشند و این هشدار بسیار جدی است که پاکستان دارد بر افغانستان وارد می کند.

این آگاه امور منطقه بیان داشت: میان قدرت های جهانی و منطقه ای نوعی توافق صورت گرفته است که در اجلاس استامبول زمینه تشکیل یک دولت متشکل از گروه های سیاسی، طالبان و دولت فعلی بوجود بیاید و در این شرایط پاکستان هم تحت فشار آمریکا و حتی روسیه و چین قرار گرفته است که باید حضور طالبان در این اجلاس را مساعد بسازد.

این کارشناس ایرانی در ادامه یادآور شد: به نظر می رسد که در اجلاس استامبول باید تکلیف افغانستان را به گونه ای روشن کنند که یک توازون قدرت در داخل و در سطح منطقه و بین اللمل شکل بگیرد و سازمان ملل هم برای چنین روندی تلاش می کند.

 

لازم به ذکر است که شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان به تازگی طی سخنانی گفت که اگر توافق سیاسی بین طالبان، دولت و سیاسیون افغان صورت نگیرد بیم آغاز یک جنگ داخلی دیگر در افغانستان وجود دارد.

وی افزود که میزان ریسک بسیار بالا است، اگر پیشرفت وجود داشته باشد، می‌تواند صلح و ثبات برقرار شود و منطقه به طور جمعی از نتیجه روند صلح بهره‌مند خواهد شد.

قریشی گفت: با این حال خطر بسیار زیاد است فقط به این دلیل که اگر توافقی صورت نگیرد و یک توافق سیاسی وجود نداشته باشد، ترس از بازگشت به دهه 90 و ورود افغانستان به جنگ های داخلی وجود دارد.

وزیر خارجه پاکستان با استقبال از اعلام خروج نیروهای امریکایی از افغانستان  نیز اظهارداشت: اگر این اتفاق بیفتد به نظر من روند صلح را تسهیل خواهد کرد، امیدوارم طالبان نیز این فرصت جدید که به سمت آن‌ها آمده را درک کنند و در روند صلح  بمانند.

وی با اظهار اینکه پاکستان طالبان را به ادامه مشارکت در روند صلح ترغیب خواهد کرد، افزود: روند صلح که در دوحه آغاز شد باید از طریق نشست استانبول به یک نتیجه منطقی برسد.

 

کلیدواژه