ثور 11, 1400 11:57 Asia/Kabul

با گذشت 100 روز از دوره ریاست جمهوری جو بایدن رئیس جمهور دموکرات آمریکا، اکنون نگاه ها متوجه عملکرد دولت وی در این مدت شده است. عمکردی که به رغم برخی موفقیت ها اما با ناکامی های بزرگی نیز مواجه شده است.

به نظر می رسد که دولت بایدن در زمینه مقابله با ویروس کرونا و نیز احیای اقتصاد آمریکا موفقیت هایی داشته است. با توجه به اینکه آمریکا بیش از 32 میلیون نفر مبتلا به ویروس کرونا و بیماری کووید 19 و بیش از 575 هزار نفر تلفات تاکنون داشته اما طبق آمارها حدود 100 میلیون نفر تاکنون دوز دوم واکسن کرونا را دریافت کرده اند و این امر در کاهش میزان تلفات موثر بوده است.

درباره احیای اقتصادی نیز وزارت تجارت آمریکا در گزارش جدید خود رشد 6.4 درصدی اقتصاد این کشور در سه ماهه اول سال 2021 را گزارش داده است. کمک مالی به اقتصادهای کوچک و صنایع بزرگ، واکسیناسیون گسترده و بازگشت مجدد به شرایط کاری و گشایش اقتصادی از عوامل این پیشرفت بوده است.

این در حالی است که دولت بایدن با برخی ناکامی های بزرگ نیز مواجه شده است. از جمله موارد مهم در این زمینه سیاست ناموفق مهاجرتی بایدن است که اکنون نتایج آن در افزایش قابل ملاحظه شمار مهاجران غیر قانونی در مرزهای آمریکا و سردرگمی دولت فدرال نمود پیدا کرده است.

منتقدان بایدن معتقدند که وعده های بایدن درباره تغییر سیاست دولت ترامپ در مورد پذیرش مهاجران باعث ایجاد انگیزه برای حرکت هزاران نفر از آمریکای مرکزی به سمت مرزهای جنوبی آمریکا به امید پذیرش آنها در این کشور و برپایی زندگی جدید شده است. در حالی که نهادهای فدرال و ایالتی اساسا از توانایی برخورد و مقابله با این موج جدید پناهجویان برخوردار نیستند.

ضمن اینکه نهادهای حقوق بشری نیز نحوه مقابله و اسکان این پناهجویان در اردوگاه های مرزی را بسیار نامناسب قلمداد کرده اند. در واکنش به این اوضاع جو بایدن روز جمعه در مصاحبه‌ای ضمن امتناع از «بحرانی» دانستن وضعیت پناهجویان در مرزهای جنوبی آمریکا گفت: دولت او به شدت در تلاش هستند که کودکان پناهجو را به والدینشان برگردانند. بایدن مدعی شده که علت «افتضاحی که در مرزهای جنوبی آمریکا به وجود آمده است»، عدم همکاری دولت قبلی با تیم دولت او است.

مساله دیگری که به افزایش شدید انتقاد ها از بایدن و دولت وی منجر شده است، افزایش دو دستگی در داخل جامعه  آمریکا و نیز دو قطبی شدن غیر قابل کتمان کنگره آمریکا و موضع گیری آشکار جمهوری خواهان علیه طرح های اقتصادی و اجتماعی بایدن است.

بایدن با ارائه طرح های مقابله با اثرات کرونا، گسترش تامین اجتماعی و احیای مشاغل در آمریکا قصد دارد تا حدود 6 تریلیون دلار برای احیای اقتصاد و جامعه آمریکا هزینه کند.به رغم وعده های بایدن درباره اثرات مثبت این طرح ها، اما عملا کاخ سفید و دموکرات های کنگره با توجه به اکثریت خود در مجلس نمایندگان و سنا تلاشی برای همراه ساختن و اقناع جمهوری خواهان صورت نمی دهند.

همین امر یعنی نادیده گرفتن و بی توجهی به جمهوریخواهان باعث بروز مخالفت های جدی از سوی آنها شده است.

بایدن درسخنرانی اخیر خود در کنگره  از اعضای آن خواست تا متحد شوند و به جهان نشان دهند که آمریکا همچنان می‌تواند به سرعت و به صورت موثر اوضاع را حل و فصل کند.

قانونگذاران جمهوری خواه  با یادآوری سخنان بایدن در مورد اتحاد و جمع شدن همه گروه ها و احزاب زیر پرچم آمریکای واحد تاکید می کنند سخنان بایدن توخالی بوده و رفتارهای او بر خلاف سخنانش بوده است.

به عبارت دیگر بایدن بر خلاف شعار خود یعنی آمریکای متحد عملا در راستای ایجاد تفرقه در این کشور حرکت کرده است.

"تیم اسکات" سناتور جمهوری‌خواه در جریان قرائت واکنش رسمی حزب جمهوری خواه به نخستین سخنرانی‌ جو بایدن در جلسه مشترک کنگره گفت: با گذشت 100 روز از زمان روی کار آمدن جو بایدن، اقدامات او و حزبش، ما را بیش از پیش دچار تفرقه و دودستگی کرده است.

کلیدواژه