ثور 20, 1400 12:39 Asia/Kabul
  • موضع ریاکارانه دولت بایدن در قبال اقدامات جنایتکارانه رژیم اسرائیل علیه فلسطینی ها
    موضع ریاکارانه دولت بایدن در قبال اقدامات جنایتکارانه رژیم اسرائیل علیه فلسطینی ها

پس از چند هفته تنش در قدس شرقی و خشونت نظامیان رژیم صهیونیستی علیه فسطینی ها در مسجد الاقصی و محله شیخ جراح، آمریکا بالاخره به این حوادث واکنش نشان داد.

«جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز یکشنبه در گفت‌وگوی تلفنی با همتای اسرائیلی خود «نگرانی جدی واشنگتن را از برخوردهای خشونت آمیز به ویژه خشونتها در حرم شریف در بیت المقدس در ماه رمضان و همچنین اخراج خانواده‌های فلسطینی از خانه‌های خود در محله شیخ جراح ابراز کرد». نکته مهم اینکه در پایان همه این ابراز نگرانی ها، سالیوان بار دیگر بر تعهد آمریکا در حمایت از امنیت رژیم صهیونیستی تاکید کرده  است. وی راکت پراکنی حماس از غزه و ارسال بالونهای آتش زا به اراضی اشغالی را نیز محکوم کرده است.

موضع ریاکارانه دولت بایدن در قبال اقدامات جنایتکارانه رژیم صهیونیستی علیه فلسطینی ها به ویژه در قدس شرقی و ابراز نگرانی در این زمینه در حالی ابراز شده که اساسا اسرائیل بدون حمایت های کامل و همه جانبه واشنگتن قادر به پیشبرد طرح های غاصبانه خود در اخراج فلسطینی ها از خانه و مزارع آنها و شهرک سازی دراراضی اشغالی سال 1967 از جمله در قدس شرقی نیست. آمریکا به رغم انتقادات جامعه بین المللی، همواره به حمایت کامل از همه اقدامات اسرائیل پرداخته و بزرگترین حامی مالی و نظامی اسرائیل با ارائه کمکهای سالانه  3.8 میلیارد دلاری به آن محسوب می شود. در دوره زمامداری دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا این حمایت ها به مرزهای بی سابقه ای رسید و دولت ترامپ ضمن اینکه قدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی قبول کرد، الحاق جولان اشغالی را نیز به این رژیم به رسمیت شناخت. ترامپ با ارائه طرح معامله قرن امتیازات بی سابقه ای را به اسرائیل و به ضرر فلسطینی ها داده و حتی در اواخر زمامداری خود، طرح الحاق حدود 30 درصد از کرانه باختری به اسرائیل را قبول کرد.

هرچند که رژیم صهیونیستی هنوز قادر به اجرایی کردن این طرح نشده است. اکنون نیز دولت بایدن که داعیه حقوق بشری دارد، بدون اینکه از اهرم های فشار خود درقبال اسرائیل برای جلوگیری از تداوم اقدامات غیرقانونی و ضد بشری آن علیه فلسطینی ها به ویژه در قدس شرقی استفاده کند، صرفا به ابراز نگرانی در این زمینه بسنده کرده است. ضمن اینکه اقدامات تدافعی فلسطینی ها را نیز محکوم کرده است.

این موضع دولت بایدن با انتقادات زیادی در داخل آمریکا روبرو شده است. برنی سندرز، سناتور مستقل آمریکایی از دولت بایدن خواست نسبت به خشونتهای صهیونیست‌ها در قدس اشغالی و کرانه باختری موضع گیری کند. سندرز در توییتی نوشت: « ایالات متحده باید به شدت علیه خشونت‌های متحدان افراط گرای اسرائیلی خود در شرق قدس اشغالی و کرانه باختری موضع گیری کند و روشن کند که نباید اخراج خانواده‌های فلسطینی ادامه داشته باشد.»جمعی از نمایندگان پیشرو کنگره آمریکا از حزب دموکرات مانند «الکساندریا اوکاسیو کورتز»، «ایلهان عمر» و «رشیده طلیب» نیز پس از حوادث روزهای اخیر در قدس شرقی با ساکنان فلسطینی این شهر ابراز همبستگی کرده و اقدامات نظامیان رژیم صهیونیستی و شهرک نشین‌ها را محکوم کردند.

منطقه باب العامود واقع در مرکز قدس شرقی طی روزهای اخیر صحنه درگیری نظامیان صهیونیست با اهالی قدس بوده است. فلسطینی ها تاکید دارند که اجازه نمی‌دهند با بسته شدن منطقه باب العامود محله‌ همجوار مسجد الاقصی، اسرائیل برنامه یهودی سازی قدس و تقسیم زمانی و مکانی مسجدالاقصی را پیش ببرد.از سوی دیگر نظامیان صهیونیست با اتکا به حکم یک دادگاه به دنبال اخراج خانواده های فلسطینی از محله"شیخ جراح" درنزدیکی مسجدالاقصی هستند که با مقاومت مردم فلسطین و همچنین محکومیت بین‌المللی مواجه شده است.

 این در حالی است که سازمان ملل و بسیاری از کشورهای جهان و حتی اتحادیه اروپا ،اقدامات اخیر رژیم صهیونیستی در زمینه اخراج فلسطینی ها از قدس شرقی و ایجاد محدودیت ها برای آنها در مسجد الاقصی را محکوم کرده و خواهان پایان دادن به این اقدامات شده اند. با این حال آمریکا هم چنان از اقدامات ضد فلسطینی اسرائیل از جمله اخراج آنها وشهرک سازی رژیم صهیونیستی دراراضی اشغالی 1967 حمایت کرده و گامی برای پایان دادن به این اقدامات غیر قانونی برنمی دارد.

کلیدواژه