عقرب 12, 1395 17:56 Asia/Kabul
  • بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره 13 آبان
    بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره 13 آبان

هزاران تن از دانش آموزان و دانشجویان در سالگرد تسخیر لانه جاسوسی آمریکا ، به دیدار حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی رفتند .

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، سفارت آمریکا در تهران به کانون توطئه و جاسوسی علیه انقلاب اسلامی تبدیل شد . به همین دلیل ، دانشجویان پیرو خط امام ، در 13 عقرب 1358 سفارت آمریکا را تسخیر کردند و این اقدام را تسخیر لانه جاسوسی نامیدند . حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جمع دانش آموزان و دانشجویان با یادآوری توصیف امام خمینی (ره) از تسخیر لانه جاسوسی با عبارت «انقلاب دوم» ، اظهار داشتند این توصیف به دلیل توطئه‌های آمریکا ، قبل و بعد از انقلاب، بر ضد ملت ایران بود و جوانان انقلابی با تسخیر سفارت ، توطئه آمریکا را خنثی کردند . پس از تسخیر لانه جاسوسی دانشجویان پیرو خط امام به اسناد مهمی دست یافتند . رهبر انقلاب اسلامی درباره مدارک به دست آمده از سفارت آمریکا گفتند این مدارک ، عمق توطئه‌ها و دشمنی آمریکا را با ملت ایران آشکار ساخت . حضرت آیت الله خامنه ای درباره مشروعیت تسخیر لانه جاسوسی آمریکا اظهار داشتند ، تسخیر لانه جاسوسی در 13 عقرب سال 1358 ، واکنش طبیعی به توطئه‌ها و دشمنی‌های ابرقدرتی زیاده‌خواه بود که سال‌ها ایران را از آن خود می‌دانست و منابع و ثروت ملت ایران را غارت می‌کرد ، اما با پیروزی انقلاب اسلامی ، ایران از دست او خارج شد .

فرازهای بیانات حضرت ایت الله خامنه ای در سالگرد تسخیر لانه جاسوسی آمریکا ، عمدتا درباره بد عهدی ، بی اعتمادی و دشمنی آمریکا با جمهوری اسلامی ایران بود . ماهیت نظام آمریکا با حدود 38 سال پیش در قبال جمهوری اسلامی ایران ، تغییر نکرده و اگر آمریکا کوچکترین فرصتی به دست آورد ، از ضربه زدن به ایران دریغ نمی کند . رهبر انقلاب اسلامی در بیان تداوم این دشمنی افزودند سیاست و ذات دولت سلطه جوی آمریکا ، براساس زیاده‌ خواهی است و در سالیان متمادی این سیاست را در نقاط مختلف جهان به ویژه غرب آسیا و ایرانِ قبل از انقلاب ، اِعمال کرده است . از دیدگاه رهبر معظم انقلاب ، اگر در همان ماههای اول انقلاب ، کمترین غفلتی می‌شد و امام در برابر آمریکا نمی‌ایستاد ، دشمنی که از در رانده شده بود ، از پنجره وارد می‌شد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای یکی دیگر از دلایل ایستادگی امام در برابر آمریکا را ، دفاع از ارزش‌های انسانی خواندند و تأکید کردند نظام آمریکا با ارزشهای انسانی فرسنگ‌ها فاصله دارد و هنگامی که امام خمینی (ره) می‌فرمود «هرچه فریاد دارید ، سر آمریکا بکشید » یعنی مرگ بر دولت و نظامی که هیچ سنخیتی با ارزش‌های انسانی ندارد .

مهمترین بدعهدی امریکاو دلیل  بی اعتمادی به این کشور ، توافق هسته ای جمهوری اسلامی ایران با گروه 1+5 است. دولت امریکا در مسیر اجرای این توافقنامه نه تنها همکاری تعهد داده شده را انجام نمی دهد بلکه کارشکنی هم می کند . حضرت ایت الله خامنه ای بدعهدی آمریکا در این زمینه را مصداق عینی تداوم دشمنی آمریکا با ایران توصیف کردند . ایشان مهمترین راه پیشرفت را ، نه مذاکره با آمریکا و نزدیکی به این کشور ، بلکه اعتماد به نیروها و توانایی داخلی و هوشیاری درقبال سیاستهای دشمنانه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران خواندند .

 

 

کلیدواژه