ثور 27, 1400 13:31 Asia/Kabul

در حالی که مجلس شورای ملی افغانستان وجود دارد و فعال است، رئیس جمهور برای مشورت با نمایندگان مردم هیچ نیازی به برگزاری لویه جرگه ندارد

رئیس حزب حراست اسلامی افغانستان تاکید کرد: در حالی که مجلس شورای ملی افغانستان وجود دارد و فعال است، رئیس جمهور برای مشورت با نمایندگان مردم هیچ نیازی به برگزاری لویه جرگه ندارد.

محمد اکبری در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری با اشاره به اظهارات اخیر اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در دیدار با بزرگان اقوام مبنی بر اینکه مساله صلح و آزادی زندانیان طالبان به لویه جرگه مربوط می شود گفت: در حال حاضر نظام جمهوری اسلامی در افغانستان بر سر کار است، قوه اجرائیه، قوه مقننه و قوه قضائیه آن فعال است، نمایندگان رسمی و قانونی مردم افغانستان در شورای ملی این کشور حضور دارند، مجلس از مردم نمایندگی می کند و اگر رئیس جمهور می خواهد در مورد صلح از نمایندگان مردم مشورت بگیرد می تواند با این نمایندگان صحبت کند و هیچ نیازی به برگزاری لویه جرگه نیست.

وی افزود: البته رئیس جمهور می تواند با هر کسی مشورت کند، با نخبگان، دانشمندان و دیگران اما اگر قرار باشد تصمیمی در مورد آینده افغانستان و مسایلی مانند صلح گرفته شود این پارلمان افغانستان است که می تواند به نمایندگی از مردم تصمیم بگیرد.

این فعال سیاسی در مورد موانع برقراری صلح در این کشور هم گفت: طالبان تاکنون حاضر به یک مذاکره نتیجه بخش نشده اند در حالیکه حکومت افغانستان آمادگی خود را برای مذاکره نشان داده و اگر طالبان به مذاکره نتیجه بخش حاضر شوند، می توانند خواسته های خود را در میز مذاکره مطرح کنند، به این ترتیب نکات قابل توافق مشخص می شود تا روی آن ها بحث بیشتری صورت بگیرد.

اکبری عنوان کرد: دولت افغانستان باید مشورت های لازم را با طرف های سیاسی موثر داشته و با آن ها هماهنگ باشد، مردم افغانستان قانون اساسی این کشور را قبول دارند و اگر تفاوت دیدگاه هایی در جزئیات مسایل داشته باشند، رئیس جمهوری باید سعی کند اجماع داخلی را ایجاد کند. از طرف دیگر یک اجماع جهانی هم باید در خصوص صلح و خاتمه جنگ در افغانستان ایجاد شود تا دو طرف منازعه را وادار به مذاکره کند.

این رهبر جهادی افغان در رابطه با مساله خروج نیروهای خارجی از افغانستان و مقایسه آن با زمان خروج نیروهای شوروی از این کشور هم گفت: در زمان ریاست جمهوری دکتر نجیب الله در افغانستان که نیروهای شوروی از این کشور خارج شدند، مردم با این حکومت مبارزه می کردند و بیشتر کشورهای دنیا هم با حکومت نجیب الله مخالف و خواستار سقوط آن بودند.

وی اضافه کرد: فقط شوروی و برخی کشورهای هماهنگ با آن حامی این حکومت بودند که البته خودشان هم مشکلات اقتصادی فراوانی داشتند، به همین دلیل حکومت نجیب الله نتوانست بعد از خروج نیروهای شوروی مدت زیادی دوام بیاورد. اما حکومت فعلی افغانستان را تمام جهان به رسمیت می شناسد و مردم هم وجود آن را غنیمت می دانند.

 

کلیدواژه