ثور 29, 1400 10:50 Asia/Kabul
  • علل ادامه تجاوزگری رژیم صهیونیستی به نوار غزه
    علل ادامه تجاوزگری رژیم صهیونیستی به نوار غزه

خبرگزاری آناتولی روز سه‌شنبه‌ به نقل از برخی منابع غربی گزارش داد که آمریکایی ها روز یک‌شنبه‌ و ‏دوشنبه از بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر‌ اسرائیل، خواسته‌اند‌ که به جنگ ‏علیه غزه پایان دهد. 

اما نتانیاهو به آن‌ها‌ پاسخ داده است که ارتش اسرائیل ‏برای هدف قرار دادن اهداف خود در نوار غزه، به دو تا سه روز زمان نیاز ‏دارد.‏ روز سه‌شنبه‌ نیز نتانیاهو در یک پایگاه هوایی اعلام کرد که حملات به غزه تا هر زمان که لازم باشد ادامه خواهد یافت.

درباره ادامه حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه چند نکته حائز اهمیت است:‏

نخستین مسئله در این باره این است که با وجود اینکه اسرائیل از زمین، هوا و دریا غزه را ‏هدف شدیدترین حملات خود قرار داده است، اما به اهداف مورد نظر خود ‏نرسیده و نتوانسته اهداف مورد نظرش را نابود کند و به‌همین‌علت،‌ ‏به‌دنبال‌، به دست آوردن دستاوردی حتی اندک، برای پایان دادن به جنگ ‏است تا در بعد منطقه‌ای‌ و جهانی آبروی رفته خود را بازگرداند و نیز بنیامین نتانیاهو که با بحران داخلی مواجه است، بتواند از آن در ‏جهت اهداف شخصی خود و برون رفتن از بحران بهره‌برداری‌ کند، اما‌ با وجود این حملات شدید، موشک‌های‌ فلسطینی‌ها همچنان با قدرت بیشتر ‏شلیک می‌شوند‌  که این گواهی  بر این ‏است که اسرائیل موفق به تحقق حتی بخش کوچکی از اهداف خود نشده و به‌دنبال‌ پایان آبرومندانه برای جنگ است.

دومین علت به آبروی رژیم صهیونیستی در بین کشورهای عربی بر می‌گردد که وارد عادی‌سازی  با آن شدند. این کشورها اسرائیل را مدافع و حامی خود قلمداد می‌کردند‌ و به‌همین‌علت،‌ به عادی‌سازی رابطه با آن اقدام کردند تا بنا بر تصور غلط خود این رژیم در برابر تهدیدهای داخلی و مردمی و نیز خارجی از آن‌ها حمایت کند حال آنکه اکنون این رژیم خود در برابر گروه‌های‌ فلسطینی دچار شکست بی‌سابقه‌‌ای شده است. در این چارچوب روزنامه صهیونیستی هاآرتص در شماره دیروز خود جنگ علیه غزه را بدترین شکست اسرائیل در طول تاریخ آن توصیف و تأکید‌ کرد که باید هر چه سریع تر متوقف شود و افزود این جنگ آماده نبودن ارتش و استیصال آن را نشان داد.    در‌این‌باره‌، دولت آمریکا نیز که ابتدا خواهان پایان یافتن جنگ بود اما بر اثر فشار لابی صهیونیست به حمایت از این تجاوزگری برای تحقق اهداف آن پرداخت. واشنگتن در این چارچوب از تصمیم خود برای فروش موشک‌های‌ با دقت بیشتری به ارزش ۷۳۵ میلیون دلار به اسرائیل خبر داد و همچنان نیز مانع از صدور حتی یک بیانیه معتدل در شورای امنیت علیه تجاوزگری رژیم صهیونیستی می‌شود‌.

سومین علتی که سبب شده است اسرائیل و نیز آمریکا و حامیان آن به دنبال ادامه حملات به غزه با شدت و ‏وحشگیری باشند این است که درصدد سنجش توان غایی گروه‌های‌ فلسطینی و شناخت توانایی آن‌ها‌ هستند. اسرائیل به‌دنبال‌ این است که با تشدید حملات، گروه‌های‌ فلسطینی نهایت توان خود را نشان دهند. زیرا بر این اعتقاد است که این گروه‌ها،‌ موشک‌ها‌ی پیشرفته تری در اختیار دارند و در نتیجه درصدد برانگیختن آن‌ها‌ برای استفاده از چنین موشک‌ها‌یی است. افزون بر علل فوق، علت چهارمی نیز می توان متصور شد و آن اینکه اسرائیل تلاش می‌کند‌ با ادامه حملات و هدف قرار ‏دادن زیرساخت‌های‌ اقتصادی و تأسیسات شهری و ایجاد ویرانی گسترده در ‏غزه، افکار عمومی غزه و فلسطین و در ابعاد گسترده تر افکار عمومی ملت‌های‌ عرب‌ را علیه ‏گروه‌های‌ فلسطینی برانگیزد و این گروه‌ها‌ را مسئول ویرانی ها به عمل ‏آمده در غزه معرفی کند.‏

کلیدواژه