جوزا 04, 1400 12:45 Asia/Kabul

استاد دانشگاه و کارشناس افغان در امور سیاسی گفت: ارتش و نیروهای امنیتی افغانستان به خوبی می توانند بدون حضور نیروهای خارجی از خود دفاع کنند و برای حفظ نظام توانایی های لازم را دارند.

غلام قادر سکندری استاد دانشگاه و کارشناس افغان در امور سیاسی در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری با اشاره به خروج سربازان خارجی از افغانستان گفت: با خروج سربازان ناتو از افغانستان، مشکلی ایجاد نمی شود و توانمندی نظامی نیروهای امنیتی افغانستان در طول این سال ها ثابت شده است و از نگاه آموزشی و تکنیکی و امکانات نظامی نیروهای امنیتی افغانستان از نیروهای خارجی کمتر نیستند.

وی تصریح کرد: اگر مشکلی هم وجود داشته باشد بیشتر در مباحث سیاسی است که ممکن است بر روحیه نیروهای امنیتی افغانستان تاثیر بگذارد.

سکندری بیان داشت: البته ارتش افغانستان در طول این سال ها از نظر برخی امکانات نظامی از کمک های کشورهای خارجی استفاده کرده است که اگر این کمک ها قطع شود ممکن است نیروهای امنیت افغانستان دچار مشکل شوند ولی عیلرغم همه این کمبودها نیروهای امنیتی افغانستان توان حفظ جغرافیا را دارند و ممکن است در بعضی موارد پیشروی و یا عقب نشینی هایی داشته باشد اما در کل برای حفظ نظام و پیشبرد این وضعیت توانایی خوبی دارند.

این کارشناس افغان بیان داشت: دولت افغانستان تلاش خود را می کند که تجهیز و آموزش نیروهای خارجی ادامه داشته باشد ولی اگر به هر دلیلی کشورهای کمک کننده نخواهند دولت افغانستان را حمایت کنند و امکانات خود را قطع کنند، باز هم نیروهای امنیتی افغانستان با مشکل جدی مواجه نخواهند شد و دولت افغانستان جایگزین مناسبی برای تجهیز نیروهای امینتی پیدا خواد کرد.

این استاد دانشگاه در باره خروج سربازان نظامی ناتو از افغانستان گفت: تا زمانی که آمریکا به عنوان یک حامی مستقیم نظامی در افغانستان باقی بماند ناتو هم باقی خواهد ماند ولی اگر سربازان آمریکایی تا یازده سپتامبر نیروهای خود را خارج شوند باورمندی این است که  همه اعضای ناتو نیروهای نظامی خود را از افغانستان خارج می کنند.

 لازم به ذکر است که پس از پایان ماموریت "حمایت قاطع"، کشورهای عضو و متحدان غیر عضو ائتلاف نظامی ناتو، روند خروج نظامیانشان از افغانستان را سرعت بخشیده‌اند.

با پایان یافتن ماموریت آموزشی "حمایت قاطع" در افغانستان، برخی اعضای ناتو  اعضای ناتو و متحدان این سازمان با تسریع روند خروج نظامیانشان ممکن است پیش از تاریخ تعیین شده توسط جو بایدن یعنی 11 سپتامبر خاک افغانستان را ترک کنند.

وزارت دفاع اتریش نیز در بیانیه‌ای اعلام کرده که نظامیان این کشور به عنوان یکی از کشورهای مشارکت کننده غیر عضو ناتو طی ماه جولای افغانستان را ترک می‌کنند.

نظامیان پرتغالی نیز تا پایان ماه جاری میلادی افغانستان را ترک می‌کنند و تنها برخی از افسران بالارتبه این کشور به حضور در افغانستان ادامه می‌دهند.

نظامیان اسپانیایی، نیوزیلندی و کروات نیز پیش از این خاک افغانستان را ترک کرده‌اند.

آلمان هم که فرماندهی ماموریت حمایت قاطع در شمال افغانستان با حضور 15 کشور مشارکت کننده را بر عهده داشت، قرار است تا 4 جولای افغانستان را ترک کند.

وزارت دفاع گرجستان نیز با اعلام بازگشت 100 نفر از نظامیان این کشور از افغانستان، آغاز روند خروج نظامیانش از این کشور را اعلام کرد.

کلیدواژه