جوزا 12, 1400 11:46 Asia/Kabul
  • گزافه گویی جدید وزیر خارجه عربستان علیه ایران
    گزافه گویی جدید وزیر خارجه عربستان علیه ایران

«فیصل بن فرحان»، وزیر امور خارجه عربستان سعودی، در گفت‌ و گو‌ با خبرگزاری رسمی عربستان سعودی (واس)، واهی‌گویی‌های خود علیه جمهوری اسلامی ایران و ادعاهای نخ‌نما‌شده علیه جمهوری اسلامی ایران را تکرار و جمهوری اسلامی را به دخالت در امور منطقه و بی‌ثبات کردن آن متهم کرد.

بن‌ فرحان اظهارات نسنجیده خود را علیه ایران به‌ بهانه سفر شیخ «مشعل احمد جابر الصباح»، ولیعهد کویت به عرسبتان که دیروزسه شنبه  انجام شد، ایراد کرد.درباره ادعاهای وزیر امور خارجه عربستان علیه ایران چند نکته نهفته است که در ذیل به آن‌ها‌ اشاره می‌شود‌:

نخستین نکته در‌ این‌ باره‌، این است که بن‌ فرحان در اظهارات خود به‌صورت‌ علنی ابراز امیدواری کرد که هماهنگی بیشتری بین عربستان و کویت با دولت جدید آمریکا با هدف اعمال فشار بر ایران ایجاد شود. این اظهارات وی نشان می‌دهد‌ که عربستان بر خلاف ادعاهای مقام‌های‌ ارشد آن از جمله «محمد بن‌سلمان‌»، ولیعهد آن در اظهارات اخیرش که از اهداف مسالمت‌آمیز‌ و دوستانه عربستان در قبال کشورهای منطقه از جمله جمهوری اسلامی ایران سخن گفته بود، چنین عمل نمی‌کند‌ بلکه درصدد توطئه‌چینی‌ علیه جمهوری اسلامی ایران است.

نکته دوم در‌این باره، این است که این سخنان بن‌ فرحان نشان‌ دهنده این است که برخی کشورهای دیگر حوزه خلیج فارس سپردن اراده سیاسی و استقلال خود را به دست عربستان و سیاست‌ های‌ آن بر نمی‌ تابند و کویت نیز با توجه به روابط حسنه ای که با جمهوری اسلامی ایران دارد، تسلیم فشارهای عربستان نشده و نخواهد شد.

نکته سوم در این خصوص این است که این اظهارات بر خلاف اظهارات اخیر محمد بن‌سلمان‌ ایراد شد که این خود گواه بر فقدان سیاست منسجم عربستان در قبال کشورهای دیگر است، به‌گونه‌ای‌ که این سخنان ناقض سخنان بن‌ سلمان‌ و غیر صادقانه بودن آن است، علاوه بر اینکه نشان‌دهنده وجود تناقض در سیاست خارجی عربستان است.

نکته چهارم شایان اهتمام در‌این‌ باره‌، به مقطع زمانی ایراد این سخنان باز می‌گردد، یعنی مقطعی که مقاومت فلسطین با اقتدار توانست به حملات ددمنشانه اسرائیل به نوار غزه و فلسطینی‌ها در قدس پاسخ دهد و این پیروزی قاطع در واقع،‌ پیروزی برای کل محور مقاومت از ایران گرفته تا عراق و سوریه و یمن و لبنان است. همچنین،‌ در این مقطع زمانی انتخابات ریاست‌جمهوری سوریه با موفقیت و با مشارکت گسترده مردم آن برگزار و در نتیجه پیروزی قاطع بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، در این کشور را رقم زد که گواه گویای دیگری بر شکست سیاست‌های‌ حامیان داعش و گروه‌های‌ تروریستی در سوریه است.

نکته پنجم در‌ این باره این است که این سخنان در واقع،‌ نخستین اظهار نظر یک مقام سیاسی رسمی عربستان سعودی به عملیات موفق و شگفتی‌ساز اخیر ارتش یمن در عمق خاک عربستان سعودی است که طی آن ارتش عربستان بار دیگر با وجود تمام امکانات و تجهیزات نظامی و فناری در برابر ارتش یمن تحقیر شد و در واقع، کنشی ناظر بر خشم و عصبانیت عربستان به این عملیات است، حال آنکه سیاست درست برای عربستان این است که با اذعان به قدرت و توانمندی دولت نجات ملی و ارتش یمن باید به قدرت و اراده یمنی‌ها‌ تن دهد و به حملات و تجاوزگری‌های‌ خود علیه مردم بی پناه یمن پایان دهد.

 

ادامه گزافه‌گویی‌های وزیر خارجه عربستان؛ ایران عامل همه بحران‌ها است

کلیدواژه