جوزا 17, 1400 13:43 Asia/Kabul

در بین سیاستمداران افغانستان دو شیوه برخورد با پاکستان به خاطر حمایتش از گروه های تروریستی معمول است؛ برخورد تند و برخورد ملایم

کارشناس و پژوهشگر سیاسی ایرانی گفت: در بین سیاستمداران افغانستان دو شیوه برخورد با پاکستان به خاطر حمایتش از گروه های تروریستی معمول است؛ برخورد تند و برخورد ملایم.

پیر محمد ملا زهی در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری اظهار داشت: برخی مقامات افغان شامل حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان که اطلاعات دقیق امنیتی دارند، معتقدند که مشکل جنگ در افغانستان از خارج است و پاکستان و سازمان استخبارات اردوی این کشور (آی اس آی) از گروه های افراطی و تروریستی علیه افغانستان حمایت می کنند و امکانات در اختیارشان قرار می دهند.

وی با اشاره به قطع روابط پاکستان با حمدالله محب عنوان کرد: آقای محب از جمله مقاماتی است که این قضیه را به سختی پیگیری می کند اما برخی مقامات دیگر برخورد ملایم تری دارند زیرا معتقدند که اگر برخورد سختی داشته باشند پاکستانی ها هم حمایت بیشتری از گروه های تروریستی خواهند کرد.

به گفته این کارشناس سیاسی از سوی دیگر مقامات پاکستانی همواره عنوان می کنند که صلح و ثبات در افغانستان به نفع آن ها است و از هیچ گروهی علیه افغانستان حمایت نمی کنند ضمن اینکه افغانستان را متهم می کنند که با کمک دستگاه امنیتی هند از طالبان پاکستانی در مناطق شرقی افغانستان حمایت می کنند و آن ها در پاکستان عملیات اجرا می کنند.

ملا زهی عنوان کرد: اختلاف نظرات بین مقامات دو کشور وجود دارد و تنش ها واقعی است که بیشتر بر می گردد به گذشته و ادعای افغانستان بر مالکیت برخی مناطق پاکستان و به رسمیت نشناختن خط دیورند. در افغانستان این نظر وجود دارد که پاکستان به این دلیل از طالبان و برخی گروه های دیگر افراطی حمایت می کند که به دنبال به رسمیت شناسی خط دیورند از سوی افغانستان است، درپی کاهش نفوذ هند و افزایش نفوذ خود در افغانستان بوده و می خواهد بدون درد سر به آسیای میانه متصل شود.

این پژوهشگر سیاسی همچنان خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی اگر امریکایی ها بخواهند طالبان را بر افغانستان تحمیل کنند و پاکستانی ها هم پشت پرده معامله ای با امریکایی ها داشته باشند، تنش های افغانستان و پاکستان در سطح تبلیغاتی باقی می ماند و به سطح امنیتی ارتقاء پیدا نخواهد کرد و در صورتی که طالبان به صورت مسالمت آمیز شریک قدرت در افغانستان شوند، یک راه حل سیاسی به وجود خواهد آمد و پاکستانی ها هم زیاد فرصت دخالت پیدا نخواهند کرد.

به گفته ملا زهی اما اگر طالبان راه حل نظامی را در پیش بگیرند تنش بین افغانستان و پاکستان افزایش می یابد و در سطح برخورد نظامی هم قابل پیش بینی است.

وی اضافه کرد: به هر صورت اکنون بسیاری از سیاستمداران افغانستان به آن تندی که آقای محب با پاکستانی ها برخورد می کند، برخورد نمی کنند و معتقدند که باید با مدارا پیش بروند و اجازه بدهند که روند مذاکرات دوحه به جایی برسد و بعد مشکلات با پاکستانی ها را به نحوی حل و فصل کنند.

 

کلیدواژه