جوزا 21, 1400 12:38 Asia/Kabul
  • برگزاری نشست هیات های مذاکره دولت افغانستان و طالبان در قطر
    برگزاری نشست هیات های مذاکره دولت افغانستان و طالبان در قطر

همزمان با تشدید خشونت‌ ها در افغانستان ، هیات های مذاکره کننده دولت این کشور و گروه طالبان در قطر، درباره تسریع در روند مذاکرات صلح، توافق کردند.

 هیات های  مذاکره دولت افغانستان و گروه طالبان در قطر  اعلام کردند ، در این نشست همچنین درباره  موضوعات دستور کار نشست‌های آینده توافق شد.

هیات های  مذاکره کننده دولت افغانستان و گروه طالبان در دوحه در حالی دیدارها را از سر گرفته‌اند که نشست استانبول ترکیه قرار بود پس از ماه رمضان برگزار شود، اما به دلیل شرکت نکردن طالبان ، این نشست برگزار نشد .

هفته گذشته، «محمد معصوم استانکزی» رئیس تیم مذاکره دولت افغانستان گفت: دولت این کشور آماده از سرگیری مذکرات صلح با طالبان است.
توافق هیات های مذاکره کننده دولت افغانستان و گروه طالبان درباره از سرگیری گفتگوهای دو جانبه برای استقرار صلح در این کشور نشانه ای از پدیداری امیدها برای خروج مذاکرات صلح افغانستان از بن بست است.

گفتگوهای صلح افغانستان چند ماهی است که به دلیل کارشکنی و مانع  تراشی  طالبان متوقف شده است و تلاش های منطقه ای هم نتوانست این گروه را به تعدیل خواسته هایش برای احیای مذاکرات صلح ترغیب کند.
توافق تازه هیات های مذاکره کننده دولت افغانستان و طالبان برای از سرگیری  گفتگوهای صلح در شرایطی که خشونت ها در این کشور به طور فزاینده ای افرایش یافته است می تواند نوید بخش کاهش احتمالی ناامنی ها باشد.

با وجود آنکه پس از ناکامی مذاکرات صلح افغانستان در قطر قرار بود این گفتگوها به میزبانی  شهر استانبول در ترکیه برگزار شود اما به دلیل وجود اختلافات گسترده برگزاری این مذاکرات  میسر نشد و طبق توافق طرفین مذاکره قرار است این گفتگوها در قطر از سر گرفته شود.

این دیدگاه وجود دارد که تصمیم آمریکا برای خروج از افغانستان و تخلیه برخی پایگاه ها توسط نظامیان آمربکایی در آن کشور بر انعطاف گروه طالبان در بازگشت به فرایند مذاکرات صلح موثر بوده است.


طالبان در حدود یکسال گذشته و با شروع مذاکرات صلح افغانستان در قطر بارها اعلام کرده بود که نتیجه بخشی این گفتگوها مشروط به خروج نظامیان خارجی از این کشور است.
در شرایطی که تخلیه برخی پایگاه های امریکا در  افغانستان آغاز شده است به نظر میرسد  که تصمیم طالبان به بازگشت به مذاکرات صلح به پدیدار شدن نشانه هایی از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان مرتبط است.

کلیدواژه