جوزا 27, 1400 13:59 Asia/Kabul

رئیس صحت عامه ولایت ننگرهار گفت: بیمارستان مخصوص بیماران کرونا در جلال آباد ایجاد شده که توانایی پذیرش 120 بیمار را دارد و فعلا نمونه گیری، بستری و اعزام تیم های سیار به والسوالی ها نیز وجود دارد.

نصیر احمد درانی رئیس صحت عامه ولایت ننگرهار در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری در ارتباط با فعالیت های این وزارت در ولایت ننگرهار برای درمان بیماران کرونایی گفت: در حال حاضر 12 تیم پزشکی سیار در والسوالی ها(شهرستان ها) ننگرهار و 22 تیم ثابت هم در مراکز درمانی دیگر برای تشخیص و تداوی بیماران فعالیت دارند.

وی افزود: روزانه در آزمایشگاه جلال آباد تا حدود 300 تست کرونا مورد آزمایش قرار می گیرد و به زودی آزمایشگاه های کونر، لغمان و نورستان هم فعال می شود و در آینده نزدیک ظرفیت بیشتری برای گرفتن تست از بیماران ایجاد خواهد شد.

درانی بیان داشت: بیمارستان مخصوص بیماران کرونا در ننگرهار که فقط 50 بستر ظرفیت داشت در حال حاضر ما تا 120 بستر در آن ظرفیت ایجاد کرده ایم و فعلا نمونه گیری، بستری و اعزام تیم های سیار را به والسوالی ها داریم و در آینده امکانات ما بیشتر نیز خواهد شد.

وی در مورد اکسیژن مورد نیاز نیز گفت: در ننگرهار دو شرکت خصوصی برای تولید اکسیژن فعالیت دارند، لغمان کونر هم از ننگرهار اکسیژن می گیرند و با این دو شرکت قرارداد دارند و اکسیژن در حال حاضر برای بیمارستان های دولتی و خصوصی می رسد اما اگر تعداد مبتلایان افزایش یابد شاید به کمبود اکسیژن هم مواجه شویم.

نصیراحمد درانی بیان داشت: در جلسه والی ننگرهار با مسئولان درمانی و بخش خصوصی وی تاکید کرد که باید مصرف اکسیژن را مدیریت کرد تا با مشکل مواجه نشویم و تاکید ما بر این است که مراکز صحی باید در اولویت کارخانه های تولید اکسیژن قرار داشته باشند چون آن ها با کارخانه های ذوب آهن هم قرار داد دارند.

رئیس صحت عامه ننگرهار اظهار داشت: در حال حاضر در وضعیتی قرار داریم که اکسیژن داریم و هنوز با نبود اکسیژن مواجه نشده ایم.

لازم به ذکر است که بر اساس آخرین آمارهایی‌که از سوی وزارت صحت‌عامه افغانستان منتشر شده است، نشان می‌دهد که آمار روزانۀ جان‌باخته‌گان بیماران کوویدنزده در افغانستان به‌گونۀ بی‌پیشنه افزایش یافته‌است.

محمد طارق اکبری، یکی از مسئولان شفاخانه افغان – جاپان در کابل گفت: فعلاً ما در پیک هستیم و ویروس در حال صعودی روان است و تا دوهفته دیگر یا پانزده سرطان این حالت را داریم.

کلیدواژه