اسد 04, 1400 20:56 Asia/Kabul

مستند ساز ایرانی که در سفر به افغانستان مستند"زندگی میان پرچم های جنگی" را ساخته است می گوید : با تولید این مستند توانستیم در یک پژوهش و گزارش تصویری نشان دهیم که پروژه داعش سازی در افغانستان به شکست انجامیده است.

محسن اسلام زاده در مصاحبه با خبرنگار رادیو دری هدف خود را از ساخت مستند« زندگی میان پرچم های جنگی» یافتن رد پای داعش در افغانستان  و میزان نفوذ واقعی این گروه اعلام و اظهار کرد: برای تولید این مستند به مناطق مختلف تحت سلطه نیروهای دولتی و طالبان سفر  و با مردمی که بی هیچ پرچم جنگی در این مناطق زندگی می کنند و از جنگ خسته شده اند دیدار کردیم و توانستیم در یک پژوهش و گزارش تصویری نشان دهیم که پروژه داعش سازی در افغانستان به شکست انجامیده است.

این کارگردان و مستندساز جوان ایرانی گفت: برای تولید این فیلم مستند به ولایت های فاریاب، بادغیس، سرپل و جوزجان سفر کردیم که به خاطر نبود امنیت و سخت گذر بودن مسیرها سفر بسیار دشواری بود.

اسلام زاده اضافه کرد: در این سفر برای تولید سکانس هایی از فیلم با نیروهای دولتی و برای ساخت سکانس هایی دیگر با گروه طالبان همراه می شدیم و با تحمل سختی و فشار بسیار موفق شدیم پس از روزها حرکت در مسیرهای سخت گذر از داعشی های اروپایی در زندان های طالبان فیلم تهیه کنیم.

او ادامه داد: در این مستند جنگ از منظر نیروهای دولتی و مردم و نیز نگاه طالبان، وضع داعش در افغانستان و نیز زندگی مردم در زیر آتش جنگ به تصویر کشیده شده است و تقریبا به همه اهداف خود از سفر به افغانستان برای تولید این مستند دست یافتیم.

مستند" زندگی میان پرچم های جنگی" روایتی از حضور داعش در افغانستان است

 

 این فیلمساز ایرانی همچنین معتقد است فیلمسازان افغان باید فارغ از نگاههای قومیتی و با نگرشی ملی درباره اوضاع کشورشان فیلم بسازند و جهان را از حقیقت ماجرای افغانستان آگاه کنند.

اسلام زاده می افزاید: بعضی اعتقاد دارند نگاه سیاسی و فرهنگی متمایل به غرب ما سبب شده است که از ارائه تصویری درست از جامعه افغانستان کوتاهی شود و به خصوص در دو دهه اخیر باید بررسی های بیشتری در این زمینه صورت می گرفت.

وی با اشاره به جنایت های آمریکا و ائتلاف در افغانستان تاکید کرد:  کم کاری فیلمسازان ایرانی و افغان سبب شده است که فقط مصرف کننده رسانه ای باشیم و فیلم ها و اخبار تولیدی آنها را بازنشر کنیم در حالی که این روند سبب شده است که از بسیاری از جنایت های آمریکا و فسادهای موجود در نظام سیاسی افغانستان غفلت شود .

این فیلمساز ایرانی  به حضور طالبان در افغانستان اشاره کرد و یادآور شد: در حالی که در یک و نیم دهه اخیر خبررسانی و تصاویر ارسالی از افغانستان به نوعی تنظیم شده بود که مردم جهان گمان می کردند طالبان از عرصه تحولات افغانستان حذف شده است در حالی که واقعیت این نبود  بلکه طالبان ار اخبار جهان عامدانه کتمان شده بود .

اسلام زاده گفت: 5 دهه  جنگ در افغانستان مردم به ویژه زنان و کودکان این کشور را خسته کرده و زندگی آنان را به نحوی شکل داده که برای اغلب مردم جهان غیرقابل تصور است.

محسن اسلام زاده کارگردان و مستند ساز 41 ساله ایرانی است که از سال 1390 تا کنون همت خود را برای تولید فیلم و مستند درباره اوضاع افغانستان به کارگرفته   که حاصل این تلاش 10 ساله او تا کنون تولید دو مستند « تنها میان طالبان» و « زندگی میان پرچم های جنگی» بوده است.     

 

کلیدواژه