اسد 08, 1400 20:59 Asia/Kabul
  • نگاهی به زندگی و آثار زنده یاد محمد سرور رجایی؛ سرمایه فرهنگ و هنر انقلاب اسلامی
    نگاهی به زندگی و آثار زنده یاد محمد سرور رجایی؛ سرمایه فرهنگ و هنر انقلاب اسلامی

محمد سرور رجایی شاعر، نویسنده و پژوهشگر افغانستانی که سحرگاه دیروز هفتم ماه اسد چشم از جهان فرو بست از سرمایه‌های مهم و قابل اعتماد برای فرهنگ و ادبیات فارسی و هنر انقلاب اسلامی بود.

به گزارش رادیو دری، خبر درگذشت محمد سرور رجایی همزمان با عید بزرگ غدیر، کام بسیاری از اهالی شعر و ادب را تلخ کرد و چشم های بسیاری را به اشک نشاند.

این شاعر و نویسنده افغان که به علت ابتلا به کرونا از چند روز پیش در بیمارستان میلاد تهران بستری شده بود، سرانجام سحرگاه روز پنجشنبه دعوت حق را لبیک گفت و جان به جان‌آفرین تسلیت کرد و امروز - جمعه- در جوار سیدالشهدای اهل قلم شهید سید مرتضی آوینی در بهشت زهرا تهران به خاک سپرده شد؛ جایی که به اشاره رهبر فرزانه انقلاب اسلامی برای خانه ابدی او برگزیده شده بود.

زنده یاد رجایی در سال 1373 در حالی که 25 سال سن داشت، به  ایران مهاجرت کرد.

حضور نزدیک به 3 دهه‌ در ایران زمینه‌ساز فعالیت‌های فرهنگی و ادبی گوناگونی از سوی او شد که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به نقش وی در تأسیس خانه ادبیات افغانستان در سال 1382، چاپ چندین جلد کتاب درباره شهدای افغانستانی حاضر در دفاع مقدس، مدیریت دفتر شعر و داستان افغانستان در حوزه هنری و ... اشاره کرد.

مرحوم محمد سرور رجایی نزدیک به دو دهه از عمر گرانسنگ خود را صرف جمع آوری اطلاعات و خاطرات مربوط به شهدای ایرانی جهاد افغانستان و شهدای افغانستانی دفاع مقدس کرد  که کتاب «از دشت لیلی تا جزیره مجنون» نتیجه زحمات و تلاش‌های او در این زمینه است؛ کتابی که تحسین رهبر انقلاب را نیز برانگیخت.

کتاب های" از دشت لیلی تا جزیره مجنون" و "در آغوش قلب ها" از مهم ترین آثار زنده یاد رجایی است

این کتاب ماندگار که شامل خاطراتی از رزمندگان افغانستانی دفاع مقدس است  در حالی منتشر شد که شاید بسیاری از مردم نمی‌دانستند که در جنگ هشت ساله ایران و عراق، 2 هزار رزمنده افغانستانی در میدان‌های نبرد حضور یافته و با دفاع از مرزهای  ایران، جان خود را نیز در مسیر آرمان‌های مشترک تقدیم کرده‌اند.

آن مرحوم در دیدار اهالی شعر و ادب با رهبر انقلاب در اردیبهشت ماه سال 1398 این کتاب خود را به محضر رهبر انقلاب تقدیم کرد که به روایت خود او حضرت آیت الله خامنه ای به دقت به عکس‌ها  و متن کتاب نگاه کردند و در پایان فرمودند: سلامم را به بچه‌های افغانستان برسان.»

اثر دیگر این شاعر و نویسنده افغانستانی، «مأموریت خدا» شامل هفت روایت از احمدرضا سعیدی شهید ایرانی جهاد اسلامی افغانستان است که در سال 1359 و در زمان تهاجم شوروی به افغانستان به شهادت رسیده و مزارش هم‌اکنون در افغانستان است.

«در آغوش قلب‌ها» کتاب ماندگار دیگری به قلم محمد سرور رجایی است که شامل اشعار و خاطرات مردم افغانستان از امام خمینی است. فرمان تاریخی امام خمینی برای بازکردن مرزها برای ورود مهاجران افغانستانی به  ایران زمینه‌ساز محبت و مودتی عمیق بین مردم افغانستان نسبت به جمهوری اسلامی ایران شد که بخش کوچکی از این محبت را می‌توان در کتاب «در آغوش قلب‌ها» دید.

این کتاب شامل 34 قطعه از خاطرات فرهنگیان، فعالان ادبی و فرهنگی افغانستان و 55 سروده از شاعران این کشور در رثای امام خمینی است.

از جمله آثار دیگر محمد سرور رجایی می‌توان به داستان «گرگ‌های مهربان کوه تخت»، «گل‌های باغ کابل» مجموعه شعر کودکان و «سفیدتر از آفتاب» گزیده‌ شعرهای حیدری وجودی اشاره کرد.

کتاب خاطرات «شهید دکتر سیدعلی شاه موسوی گردیزی» از فرماندهان جهادی افغانستان که به دست عوامل داعش ترور شد از دیگر تلاش‌های قلمی  محمد سرور رجایی‌ است که قرار بود به زودی منتشر شود.

بدون شک محمد سرور رجایی نقش به‌سزایی در ایجاد همدلی و همبستگی بین دو کشور هم‌زبان و هم‌فرهنگ یعنی ایران و افغانستان داشت. کسی که  همدلی و هم خونی دو ملت ایران و افغانستان را در قالب هنر و ادب به تصویر کشید و به راستی که درگذشت این چهره ادبی ضایعه بزرگی برای ادبیات پارسی به شمار می‌رود.

 

کلیدواژه