اسد 09, 1400 15:20 Asia/Kabul

مدیر دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی ایران گفت: من زنده یاد سرور رجایی را زیر پرچم سید جمال ها و اقبال لاهوری ها می بینم که تلاش کردند امت اسلامی را بر محور اندیشه دینی و بیگانه ستیزی با هم متحد کنند و رجایی در دوره ما علمدار موفق این جریان در جهان اسلام بود.

وحید جلیلی مدیر دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی ایران در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری به شخصیت و ویژگی های زنده یاد محمد سرور رجایی اشاره کرد و گفت: دغدغه اصلی وی در رابطه با خون شریکی دو ملت ایران و افغانستان بود و به خوبی نشان داد که در نیم قرن گذشته دو ملت برای همدیگر فداکاری کردند و فرزندان خود را برای دفاع از هم به قربانگاه فرستادند و رجایی تلاش کرد که این فداکارها بهتر دیده شود.

وی تصریح کرد: رجایی پرچمدار معرفی شهدای افغانستانی دفاع مقدس بود و در شرایطی وارد این حوزه مطالعاتی شد که سابقه چندانی قبل از او وجود نداشت و او در این حوزه موسس بود و نمونه کارهای که از رجایی منتشر شده است زمینه را برای نسل بعدی هموار کرد و او سر فصل تازه ای در ادبیات مقاومت جهان اسلام گشود.

جلیلی بیان داشت: باید تاکید کنم که فعالیت های پژوهشی و روزنامه نگاری رجایی سطح مسئله بود و ما باید به عمق کار وی توجه کنیم و من رجایی را ذیل پرچم سید جمال ها و اقبال لاهوری ها می بینم که تلاش کردند امت اسلامی را بر محور اندیشه دینی و بیگانه ستیزی با هم متحد کنند و رجایی در دوره ما علمدار موفق این جریان در جهان اسلام به خصوص در حوزه تمدنی زبان فارسی بود.

مدیر دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی ایران یادآور شد: هر چه زمان بگذرد ارزش کار رجایی آشکار تر خواهد شد.

این چهره فرهنگی در ادامه به شخصیت فردی رجایی اشاره کرد و افزود: بدون تعارف بگویم، رجایی برای ما و تمام کسانی که در ایران فعالیت می کنیم یک الگو بود، او فردی بی ریا و مخلص و به شدت مومن و متقی بود و هیچ وقت در نوشته ها و آثار خود از دایره انصاف خارج نشد.

وی تصریح کرد: علیرغم آن که آدم مدعی نبود ولی در خودسازی خود مراقبت داشت و خود را در محضر خدا می دانست و توفیقی هم که در معرفی و زنده کردن نام شهدای ایران و افغانستان به دست آورد مرهون همین خلوص او بود.

جلیلی افزود: یکی از دغدغه های اصلی رجایی مبارزه با جریان ضد دینی غربگرا و همچنین جریان متحجر واپسگرا بود و می خواست در کارهای فرهنگی خود اسلام ناب را معرفی کند و این گوهر اصلی در فعالیت های او محسوب می شد.

کلیدواژه