اسد 19, 1400 12:48 Asia/Kabul
  • بازبینی پرونده حملات 11 سپتامبر از سوی دولت بایدن
    بازبینی پرونده حملات 11 سپتامبر از سوی دولت بایدن

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد پرونده‌های مربوط به حملات 11 سپتامبر را بازبینی خواهد کرد.

به گزارش رادیو دری؛ بایدن در بیانیه‌ای گفت: "دولت من متعهد است حداکثر شفافیت را بر اساس قانون تضمین کند. من از اقدام امروز وزارت دادگستری که شامل تعهد برای بررسی مجدد اسنادی است که قبلاً توسط دولت مخفی شده بود، و انجام این کار در اسرع وقت، استقبال می‌کنم."

 خانواده‌های قربانیان حملات 11 سپتامبر که در نیویورک و واشنگتن رخ داد و نزدیک به 3000 نفر کشته داشت در نامه‌ای اعلام کردند تنها به شرطی با حضور بایدن، در مراسم یادبود بیستمین سالگرد این حملات موافقت می‌کنند که اسنادی که به گفته آنها حمایت سران سعودی از حملات را نشان می‌دهد افشا کند. خانواده‌های قربانیان و وکلای آنها شکایت دارند که نهادهای آمریکایی اسناد مربوط به ارتباط عربستان با مهاجمان حملات 11 سپتامبر را مخفی می‌کنند.

دولت های قبلی آمریکا اعم از دولت ترامپ و دولت اوباما با توجه به ملاحظات سیاسی، اقتصادی و ژئوپولیتیکی در رابطه با عربستان سعودی به عنوان یکی از متحدان اصلی آمریکا در غرب آسیا، همواره تلاش کردند تا بر نقش رژیم سعودی و برخی مقامات ارشد آن در حادثه 11 سپتامبر سرپوش بگذارند.به ویژه  سیاست دولت ترامپ همواره حمایت از رژیم سعودی بود و تمایلی به اینکه از سطح روابط خود با عربستان بکاهد ویا تنشی در روابط با ریاض به وجود آید نداشت. به ویژه دردوره ترامپ به خانواده‌های قربانیان برای پیگیری این موضوع قول مساعد داده شد اما هیچ‌گاه اقدامی صورت نگرفت.

در گزارش کنگره آمریکا در باره حادثه 11 سپتامبر که در ژوئیه 2016 منتشرشد صراحتا اعلام شد که که 15 نفر از 19 هواپیما ربا که در حملات 11 سپتامبر دست داشته اند از اتباع عربستان سعودی بوده اند. این مساله باعث تصویب قانون "جاستا" در کنگره آمریکا شد که به خانواده ها و بستگان قربانیان حادثه 11 سپتامبر اجازه شکایت از دولت و مقامات سعودی به دلیل کمک به عاملان حادثه 11 سپتامبر را می دهد.در واقع کنگره آمریکا با تصویب قانون"جاستا" در اواخر دوره زمامداری باراک اوباما رئیس جمهور قبلی این کشور، بر نقش غیرقابل انکار رژیم سعودی در حمایت از تروریسم صحه گذاشت.

  اکنون مشخص شده که عربستان سعودی در حادثه 11 سپتامبر2001 با ارائه انواع کمکها و خدمات به عاملان این حادثه دخیل بوده است. بویژه اینکه در این مساله پای برخی از شاهزادگان و مقامات ارشد سعودی نیز در میان است. با این حال هم دولت اوباما و هم دولت ترامپ به بهانه  تاثیر منفی اجرای این قانون بر روابط دوجانبه ریاض و واشنگتن، عملا مانع از اجرای آن شده اند. دلیل این امر منافع اقتصادی و استراتژیک امریکا و نیز نقش مهم رژیم سعودی در منطقه غرب آسیا است.

دولت بایدن نیز هر چند در ابتدا ژست سختگیرانه ای در قبال رژیم سعودی اتخاذ کرده و سخن از بازتعریف روابط با ریاض سر داد، اما در نهایت با توجه به منافع و ملاحظات راهبردی آمریکا در قبال عربستان سعودی، همان روابط گسترده را با سعودی ها برقرار کرده است. با این حال اکنون فشار خانواده های قربانیان حملات 11 سپتامبر برای افشای ابعاد پنهان نقش مقامات سعودی در حادثه 11 سپتامبر موجب شده تا بایدن در اقدامی از سر ناچاری دستور باز بینی پرونده‌های مربوط به حملات 11 سپتامبر را صادر نماید. «ریچارد بلومنتال» سناتور دموکرات در این باره می گوید: «مردم آمریکا شایسته دانستن حقیقت هستند و آنها باید بدانند که داخل آن اسناد پنهان‌ و مخفی شده چه چیزهایی هست.»/

 

کلیدواژه