سنبله 01, 1400 14:49 Asia/Kabul
  • انتقاد شدید پوتین از طرح اسکان پناهجویان افغان در آسیای مرکزی
    انتقاد شدید پوتین از طرح اسکان پناهجویان افغان در آسیای مرکزی

"ولادیمیر پوتین" رئیس‌ جمهور روسیه روز یکشنبه گفت: ایده غرب مبنی بر اسکان پناهجویان افغان در کشورهای آسیای مرکزی قبل از دریافت روادید آمریکا و اروپا، مضحک است. به گفته وی، به این ترتیب در کشور‌های همسایه ما می‌توان بدون روادید مهاجران افغان را اسکان داد، اما اسکان آن‌ها در آمریکا بدون ویزا ناممکن است. این چه راه حل تحقیرآمیزی برای حل مساله مهاجران است؟

پوتین گفت: «کشورهای آسیای مرکزی نزدیک‌ترین شرکا و متحدان ما هستند. ما مرزهای مشترکی با آن‌ها داریم اما محدودیتی برای روادید وجود ندارد. اگر پناهجویان وارد هریک از این کشورها شوند، چطور بفهمیم این پناهجویان چه کسانی هستند و چه کسی بین آن‌ها است؟» این مساله از دیدگاه پوتین مخاطرات امنیتی عظیمی برای روسیه ایجاد می کند.

موضع شدید پوتین درباره طرح غربی ها درباره اسکان پناهجویان افغان در آسیای مرکزی قبل از بررسی وضعیت و اعطای احتمالی روادید به آنها، نشانگر خشم مسکو از نگاه برتری جویانه غرب به دیگران و در اینجا کشورهای آسیای مرکزی به عنوان کشورهای درجه 2 که امنیت آنها اهمیتی برای آمریکا و اروپا ندارد است.

مسکو بارها نگرانی خود درباره تبعات امنیتی بحران افغانستان برای کشورهای همسایه به خصوص در آسیای مرکزی را اعلام کرده و خواستار اتخاذ تدابیری در این زمینه شده است. مساله نفوذ عناصر گروه های تروریستی در قالب پناهجویان به ویژه اعضای القاعده و داعش و تبعات امنیتی آن برای کشورهای آسیای مرکزی و روسیه بارها از زبان مقامات ارشد سیاسی و امنیتی روسیه ابراز شده است.

در عین حال پوتین از جامعه جهانی خواسته تا از فروپاشی افغانستان جلوگیری کند. این درخواست رئیس جمهور روسیه با توجه به آگاهی وی از تبعات فروپاشی داخلی در افغانستان و در نتیجه روانه شدن سیل پناهجویان از این کشور به سوی کشورهای همسایه ابراز شده است.

این امر برای روسیه به عنوان همسایه آسیای مرکزی دارای پیامدهای مستقیم و فاجعه بار است.

رئیس‌جمهوری روسیه همچنین با تأکید بر اینکه تحولات افغانستان به طور مستقیم بر امنیت کشورش تأثیر می گذارد، نسبت به خطر نفوذ مسلحانه به خاک روسیه در پوشش پناهجویان افغان هشدار داد.

"فن هنگدا"  استاد علوم سیاسی چینی می گوید: هرج و مرج در افغانستان می تواند به دیگر کشورها سرایت کند و باعث آشوب منطقه ای شود.

به دنبال قدرت گرفتن طالبان در افغانستان، مسئله خروج اتباع افغان از افغانستان به یک معضل جدی تبدیل شده است به طوری که برخی کشورهای اروپایی از جمله اتریش اعلام کرده‌اند که به هیچ عنوان حاضر به پذیرش پناهجویان افغان که در حال گریز از کشورشان هستند، نیستند. اما آمریکا که مسئولیت اوضاع بغرنج افغانستان با خروج غیر مسئولانه و عجولانه آن مستقیما بر عهده اش است تلاش می کند تا دیگر کشورها را متقاعد به پذیرش افغان ها نماید.

اما طرح غربی ها در زمینه  پذیرش پناهجویان افغان در کشورهای آسیای مرکزی که با مخالفت شدید روسیه مواجه شده نشان می دهد که واشنگتن و بروکسل قصد دارند عملا دیگر کشورها را هم وارد عرصه بحران افغانستان نمایند. در حالی که روسیه بارها تاکید کرده که وضعیت بحرانی کنونی افغانستان حاصل سیاست های نادرست آمریکا و متحدان اروپایی آن در ناتو است که اکنون از خود در قبال این کشور رفع مسئولیت کرده و مانند ناتو به طور رسمی پایان حضور خود را در افغانستان اعلام کرده اند.

اکنون نگرانی اصلی مسکو تبعات سیاسی، اجتماعی  وامنیتی بحران افغانستان به خصوص سیل پناهجویان و افزایش احتمال فعالیت های تروریستی در کشورهای آسیای مرکزی و روسیه است.

لذا در این راستا تلاش مسکو متوجه مذاکره با طالبان و وادار کردن آن به حکومتداری به شیوه نسبتا دموکراتیک یا به گونه ای است که باعث بروز هرج و مرج در افغانستان و پیدایش موج های جدید پناهجویان که باعث افزایش احتمال نفوذ عناصر تروریست به آسیای مرکزی خواهد شد، نشود.

کلیدواژه