سنبله 17, 1400 10:30 Asia/Kabul
  • دیپلماسی تهران؛ تلاش برای کمک به گفت و گوهای فراگیر در افغانستان
    دیپلماسی تهران؛ تلاش برای کمک به گفت و گوهای فراگیر در افغانستان

سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران کمک به گفت‌ و گوهای فراگیر در افغانستان است.

به گزارش رادیودری، دراین راستا  نشست مجازی وزرای امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان، امروز چهارشنبه  با محوریت ایران برگزار می‌شود.

این نشست اما از چه اهمیتی برخوردار است و همسایگان افغانستان بدنبال چه ابتکار و راهکاری برای پایان دادن به تنش ها و برقراری ثبات پایدار در این کشورهستند.

واقعیت این است که افغانستان قربانی مداخله و اشغالگری امریکا شده و انچه از 20سال اشغال  افغانستان باقی مانده؛ جنگ و ناامنی است. 

"سید ابراهیم رئیسی" رییس جمهوری اسلامی ایران  در دیدار اخیر «شاه محمود قریشی» وزیر امور خارجه پاکستان درتهران؛ خروج آمریکا از افغانستان را نقطه عطفی برای تعامل همه اقوام و گروه‌های افغانستانی در راستای صلح و امنیت و ثبات در افغانستان دانست و با رد هرگونه رویکرد مبتنی بر قیم مآبی در قبال افغانستان  کرد؛ "نقش سایر کشورها از جمله همسایگان نیز صرفا باید تسهیل کننده استقرار حکومت فراگیر و مشارکتی با حضور همه اقوام و گروه های افغانستانی باشد.

از این دید گاه در تحلیل  تحولات  افغانستان  و اهمیت اجلاس  تهران  دونکته حائز اهمیت وجود دارد:

نکته نخست ، ضرورت  اجتناب از هر گونه خشونت  و برادر کشی است.

اخباری که  از "پنچشی" افغانستان  مبنی برشهادت رهبران افغانستانی می رسد مایه تاسف و نگران‌کننده‌ای است.

نکته دوم ؛ ضرورت توجه به آلام و مشکلات مردم افغانستان است.

"علیرضا سلیمی" عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی ایران، با اشاره به برگزاری اجلاس مجازی وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان با محوریت ایران می گوید:  سیاست ایران همانطور که  رهبرمعظم انقلاب اسلامی  تاکید داشتند؛ حمایت از ملت ها است  و در حال حاضر ایران اسلامی نگران ملت افغانستان است. 

عضو هیات رئیسه مجلس  با  تاکید بر این نکته که در افغانستان  باید از حقوق همه ملت، نه عده ای خاص حمایت شود؛ معتقد است که اجلاس وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان می تواند مسیر را برای تنش زدایی از یک سو و احقاق حقوق همه ملت افغانستان از سوی دیگر هموار کند.

لذا انتظار می رود وزرای امورخارجه کشورهای همسایه افغانستان با پیامی روشن و قوی در تشکیل دولتی فراگیر، از مردم افغانستان در شرایط کنونی حمایت کنند.

بدیهی است که تهران  برای کمک به برقراری  صلح و امنیت درافغانستان آماده همکاری  در چارچوب دیپلماسی منطقه ای و بین المللی است و در این جهت برای پایان دادن به آلام مردم افغانستان و تشکیل دولت فراگیر که بازتاب ‌دهنده ترکیب قومیتی و جمعیتی این کشور باشد، تلاش می کند .

سعید خطیب‌زاده ،سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران دراین زمینه با تاکید براین که "پنجشیر" تنها راه‌ حل سیاسی دارد و محاصره پنجشیر به هیچ‌ وجه از نظر حقوق بین‌الملل و حقوق بشردوستانه قابل پذیرش نیست؛ هر نوع دخالت خارجی در این کشور را  محکوم و خاطر نشان می کند ؛ دوستانی که خطای راهبردی می‌کنند متوجه شوند ،جغرافیای افغانستان جغرافیای مردمی است که برای بیرون راندن نیروهای خارجی جنگیده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه  ایران؛ همچنین  گرسنگی دادن به مردم پنجشیر، محاصره  و قطع آب و برق این منطقه را مایه نگرانی دانست واز طالبان خواست به تعهدات خود وهر آنچه که پیشتر گفته اند، پایبند باشد.

آنچه مسلم است صلح و آرامش در این سرزمین تنها از مسیر آرای مردم وتشکیل دولتی فراگیر با مشارکت همه اقوام محقق خواهد شد .افغانستان در شرایط فعلی  راهی جز گفت و گو و رسیدن به  تفاهم بین همه گروه ها و اقوام ندارد. جمهوری اسلامی ایران براین اساس معتقد است که در باره سرنوشت افغانستان باید خود افغانستانی‌ها تصمیم بگیرند.

پاکستان میزبان نشست وزیران خارجه همسایگان افغانستان با حضور ایران

کلیدواژه