سنبله 22, 1400 10:10 Asia/Kabul
  • تاکید گروسی بر توافق با ایران و عدم نیاز به صدور قطعنامه در شورای حکام
    تاکید گروسی بر توافق با ایران و عدم نیاز به صدور قطعنامه در شورای حکام

«رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی شامگاه یکشنبه در بازگشت از تهران گفت که این نهاد نظارتی مبرم ترین مسأله با ایران را از طریق دستیابی به یک توافق حل و فصل کرده است که این امر فضایی را برای تلاش‌های گسترده‌تر دیپلماتیک فراهم می‌سازد.

گروسی همچنین گفت که توافق روز یکشنبه به معنای استمرار روند اطلاع رسانی به بازرسان این آژانس در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران بوده و این روند دسترسی و اطلاع رسانی به زودی حاصل می‌شود. او هم چنین تاکید کرد که نیازی به صدور قطعنامه علیه ایران در جریان نشست آتی شورای حکام نیست.

سفر یک روزه مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران و مذاکره وی با محمد اسلامی رئیس جدید سازمان انرژی اتمی ایران و توافقات صورت گرفته ، در واقع نشانه ای از حسن نیت تهران در زمینه همکاری و تعامل با آژانس است.ضمن اینکه این امر نماد دیگری از جدیت ایران در آستانه دور جدید مذاکرات وین برای رسیدن به توافقی در زمینه احیای برجام از طریق لغو تحریم های یک جانبه آمریکا علیه ایران و در مقابل اجرای دوباره تعهدات برجامی از جانب تهران است. در این راستا در بیانیه مشترک آژانس و ایران که بعد از این دیدار منتشر شد، ذکر شده که طرفین، روح همکاری و اعتماد متقابل و اهمیت تداوم آن و همچنین ضرورت رسیدگی به موضوعات فیمابین در فضایی سازنده و منحصرا فنی را مورد یادآوری و تاکید مجدد قرار دادند.

طبق این بیانیه، به بازرسان آژانس اجازه داده می‌شود تا نسبت به سرویس فنی تجهیزات نظارتی مشخص شده و جایگزینی کارت‌های حافظه آن‌ها که تحت مهر و موم مشترک در ایران نگهداری خواهند شد، اقدام کنند. چگونگی و زمان انجام این اقدام، مورد توافق دو طرف قرار گرفت.

در هفته های اخیر غربی ها به فضا سازی جدیدی علیه تهران با طرح اتهام بی اساس عدم همکاری ایران با آژانس و کاهش نظارت های این نهاد هسته ای بین المللی بر فعالیتهای هسته ای ایران  پرداخته وبه همین بهانه مساله صدور قطعنامه جدیدی علیه ایران در نشست آینده شورای حکام آژانس را مطرح کرده بودند. اما این خواسته غرب با مخالفت شدید روسیه مواجه شد . «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی واقع در وین تصریح کرد که مسکو به هرگونه قطعنامه احتمالی علیه ایران در شورای حکام آژانس اتمی رای منفی خواهد داد.به گفته وی، هیچ نیازی به قطعنامه‌ نیست چون نه‌تنها بی‌معنی بلکه شدیداً زیان‌بار است.در عین حال سفر گروسی در حالی انجام شد که وی پیشتر از بابت عدم پاسخگویی ایران به اتهام وجود ذرات رادیواکتیو در برخی سایت‌های از پیش اعلام نشده و همچنین عدم دسترسی به تجهیزات نظارتی آژانس ابراز نگرانی کرده بود.طرح این ادعاها موجب شد تا ایران بار دیگر به آژانس درباره لزوم رعایت اصل بی طرفی هشدار بدهد. در این راستا کاظم غریب آبادی نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی چند روز قبل درباره پیامد‌های هرگونه اقدام غیرسازنده این آژانس در خصوص ایران هشدار داد. قرار است در نشست آتی شورای حکام، گزارش پادمانی گروسی و دو گزارش آژانس مورد بررسی قرار گیرد.

اکنون با سفر گروسی به تهران و توافق با ایران راه هر گونه بهانه جویی از جانب آمریکا و اروپا برای مطرح کردن قطعنامه ای علیه ایران و تلاش برای تصویب آن در نشست آتی شورای حکام بسته شده است. ضمن اینکه اقدام مثبت و حاکی از حسن نیت ایران در زمینه توافق با آژانس در زمینه نظارت بر فعالیتهای هسته ای ایران، باید به طرف های غربی به ویژه آمریکا این نکته را فهمانده باشد که تهران در زمینه حل و فصل اختلافات با غربی ها در زمینه احیای برجام صداقت داشته واکنون نوبت اروپا با توجه به استقبال آن از توافق اخیر آژانس وایران است که واشنگتن را در زمینه لغو تحریم ها علیه ایران تحت فشار بگذارد. ضمن اینکه آمریکا نیز اگر واقعا خواهان اجرای دوباره تعهدات برجامی از جانب ایران است باید شرط تهران در این زمینه یعنی لغو تحریم های یکجانبه را هر چه زودتر عملی نماید./

 

 

کلیدواژه