سنبله 27, 1400 13:38 Asia/Kabul

رئیس خبرگزاری صدای افغان گفت: جمهوری اسلامی ایران هم سابقه تلاش برای برقراری صلح و امنیت در افغانستان را دارد و هم از تاثیرگذاری قابل توجهی در مسایل این کشور برخوردار است.

سید عیسی حسینی مزاری در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری با اشاره به تلاش جمهوری اسلامی ایران برای حل مسایل افغانستان از طریق گفت و گو بین طرف های مختلف و ایجاد حکومتی فراگیر در این کشور اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران از یک طرف سابقه تلاش برای برقراری صلح و امنیت در کشورهایی دارد که از ایران کمک خواسته اند و این توانمندی و ظرفیت را هم دارد و از طرف دیگر در حوزه مسائل افغانستان از تاثیر گذاری خوبی برخوردار است.

رئیس مرکز فعالیت های فرهنگی-اجتماعی تبیان افغانستان یاد آور شد که جمهوری اسلامی ایران حتی از زمان جهاد، زمان دولت اسلامی مجاهدین و دوران مقاومت همواره همکار مردم و دولت افغانستان بوده و در بیست سال اخیر هم فرصت ها و ظرفیت های خوب همکاری وجود داشته است.

وی افزود: در ماه های اخیر هم اولین گفت و گو بین طرف های افغانستان در تهران برگزار شد و این امید به وجود آمد که مسیر درست و روشنی فراروی مردم افغانستان قرار بگیرد، اما تحولاتی که در افغانستان پیش آمد و جنگ ها و درگیری هایی که در شهرها و ولایت های مختلف افغانستان رخ داد و در نهایت کابل به دست طالبان افتاد، این ذهنیت به وجود آمد که گویا دیگر بحث گفت و گو میان طرف های افغانستان تمام شده و طالبان بر اوضاع شدند. اما تحرکات اخیر در داخل افغانستان و نگاه به تاثیرگذاری کشورهای همسایه این ذهنیت تغییر کرد.

به گفته حسینی مزاری به خصوص بحث پنجشیر و برخی مسایل دیگر مجددا ضرورت فراهم آوری زمینه های گفت و گو و دوری از جنگ را آشکار کرد و طبیعی است که اگر جمهوری اسلامی ایران با توان و ظرفیتی که دارد وارد عمل شود می تواند شرایط و زمینه های گفت و گو را بین طرف های افغانستانی به وجود آورد.

این فعال فرهنگی-اجتماعی افغان عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران باید در حوزه افغانستان با جدیت و فعال تر از گذشته ورود پیدا کند، اگرچه جمهوری اسلامی در حوزه افغانستان زحمات زیادی کشیده و دستاوردهای خوبی هم در گذشته داشته اما با توجه به حضور امریکایی ها اخلالی در روند حضور و تاثیر گذاری ایران در حوزه مسائل افغانستان وجود داشت و باعث شد که افغان ها به عنوان همسایه ایران نتوانند از ظرفیت های جمهوری اسلامی بهره لازم را ببرند.

حسینی مزاری اضافه کرد: حال که امریکا از افغانستان اخراج شده و حضور آنچنانی ندارد شرایط بسیار مساعد است که ستاد عالی افغانستان که به تازگی در وزارت خارجه ایران تشکیل شده با طرف های افغانستانی تماس برقرار کرده و زمینه گفت و گوها را فراهم کند.

رئیس خبرگزاری صدای افغان گفت: مطمئناً اگر ایران از تمام ظرفیت های خود در رابطه با افغانستان حسن استفاده را نماید شرایط به نفع مردم افغانستان رقم خواهد خورد و با نگاه مثبت جدید در ایران نسبت به افغانستان به نظر می رسد که ظرفیت و اراده انجام کارهای بزرگی در رابطه با برقراری صلح، ثبات و امنیت در افغانستان وجود دارد.

 

کلیدواژه