میزان 03, 1400 09:53 Asia/Kabul
  • لزوم بررسی جنایات آمریکا و انگلیس در افغانستان
    لزوم بررسی جنایات آمریکا و انگلیس در افغانستان

وزارت دفاع انگلیس با انتشار گزارشی کشتار غیر نظامیان را از سوی نیروهای اشغالگر آمریکایی ، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و نیروهای انگلیسی در افغانستان تایید کرد.

براساس این گزارش، 86 کودک و بیش از 200 غیر نظامی افغان براثر حملات نیرو های اشغالگر در افغانستان کشته شده اند. 

اگر چه وزارت دفاع انگلیس به بازه زمانی انتشار این گزارش اشاره نکرده است اما گزارشهایی که از سوی منابع مستقل در دو دهه اشغال افغانستان از سوی آمریکا و متحدان آن در آن کشور منتشر کرده اند از آمار بسیار بالای کشتار غیر نظامیان از سوی نظامیان آنها حکایت دارد .

هدف قرار دادن اشتباهی غیر نظامیان به جای طالبان از جمله در مراسم عروسی و یا اجتماع مردم از جمله در قندوز برای گرفتن آب اشامیدنی از سوی نیروهای آلمانی به همراه استفاده از سلاحها و مهمات ممنوعه از مواردی هستند که موجب کشتار وسیع غیر نظامیان در افغانستان شده است  و یا مصدومیت های شدیدی را بر جسم و روح مردم برجای گذاشته اند که بسیاری از مردم آسیب دیده تا آخر عمر بایستی در شرایط بسیار بد جسمانی و روحی به زندگی خود ادامه دهند.

در این زمینه پروفسور مارک هیرالد p.m.hirald استاد دانشگاه در دانشگاه نیوهمشایر آمریکا در ارزیابی از جنایات کشورش در افغانستان براین باور است باید پرونده ای برای قربانیان غیر نظامی در حملات و بمبارانهای نیروهای آمریکایی در افغانستان گشوده شود زیرا تعداد قربانیان بسیار بالا و وحشتناک است .

به گونه ای که رابرت بلز از نظامیان امریکایی اذعان کرد،  به تنهایی 16 افغان را در دو روستای در قندهار در جنوب افغانستان که بیشترشان زنان و کودک بودند به قتل رسانده است .

در زمان دولتهای حامد کرزای و محمد اشرف غنی کمیته های حقیقت یاب مختلفی برای اثبات جنایات نیروهای آمریکایی و متحدانش در افغانستان تشکیل شد که پس از اثبات آن، نیروهای اشغالگر صرفا با پرداخت اندکی پول و یا عذر خواهی تحقیر آمیز از مساله عبور کردند و هرگز کمیته بین المللی برای بررسی جنایات نیروهای آمریکایی ،ناتو و انگلیسی در افغانستان تشکیل نشد.

بریدن انگشتان و مثله کردن اجساد در افغانستان از جمله تفریحات نیروهای اشغالگر آمریکایی و انگلیسی بود که پس از انتشار گوشه هایی از آنها از سوی رسانه های مستقل، موجی از نفرت را در میان مردم افغانستان ایجاد می کرد

سید جواد حسینی از سیاستمداران برجسته افغان ضمن محکوم کردن جنایات نیروهای اشغالگر درافغانستان در دو دهه گذشته خواهان پیگرد قضایی جنایتکاران شده است . 

به گفته وی آمدن آمریکایی ها و متحدانش با جنایت و رفتنشان هم با جنایت همراه بود.

حسنیی افزود ، آمریکایی ها به عنوان داعش و طالبان خیلی از خانوده های افغان را قتل عام کردند که باید پاسخگو باشند.

در هر حال،انتشار گزارش وزارت دفاع انگلیس در مورد کشته های غیر نظامیان در افغانستان نوعی فرار به جلو تلقی می شود تا ضمن مظلوم نمایی مانع از انتشار هرگونه گزارش مستقل و یا نهادهای بین المللی در مورد جنایات اشغالگران در دو دهه اخیر در افغانستان شوند که بدون ترید آمارهای بسیار بیشتری را ارایه خواهند کرد.

از اینرو مردم افغانستان انتظار دارند منابع مستقل و سازمانهای قضایی بین المللی با تحقیقات کامل ضمن اشکار کردن عمق جنایات نیروهای اشغالگر زمینه محاکمه آنها را نیز در دادگاههای بین المللی فراهم کنند.

کلیدواژه