میزان 03, 1400 15:13 Asia/Kabul

کارشناس و پژوهشگر سیاسی ایرانی گفت: چین و پاکستان به دنبال استفاده از نیاز مالی طالبان و در اختیار گرفتن ذخایر زیر زمینی و معادن افغانستان هستند.

پیر محمد ملا زهی در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری اظهار داشت: طالبانی که مورد حمایت پاکستان هستند و به قدرت رسیده اند، اکنون به لحاظ اقتصادی مشکلات جدی دارند، اگر کمک های خارجی به آنان نشود، یا نتوانند پول هایی را که دولت قبلی افغانستان در خارج داشته، به دست بیاورند با بحران جدی مواجه می شوند و علاوه بر ناتوانی در حل مشکلات در عرصه های مختلف، در تامین هزینه نیروهای نظامی طالبان که اکنون در افغانستان فعال هستند، با مشکل مواجه خواهند شد.

وی افزود: برای تامین این هزینه ها چین گزینه مهمی است اما تا زمانی که طالبان یک قرارداد محکم با چین امضا نکرده و استخراج بخشی از منابع و ذخایر زیرزمینی را در اختیار آن کشور قرار نداده حاضر نخواهد شد در اقتصاد افغانستان ورود کرده و شرایطی را به نفع طالبان به وجود آورد. پاکستان هم به دنبال چنین چیزی است، یعنی شرکت های این کشورها قراردادهای پرسودی را با طالبان می خواهند.

از آنجایی هم که طالبان در شرایط فعلی نیازمند منابع مالی هستند قراردادهایی به آنان تحمیل خواهد شد که با منافع ملی افغانستان سازگاری نداشته باشد.

به گفته این کارشناس سیاسی تلاش پاکستانی ها هم روی دو محور متمرکز است؛ یکی اینکه کشورهای منطقه و همسایگان افغانستان و دیگر کشورها را راضی کند که طالبان را به رسمیت بشناسند تحت این عنوان که طالبان قدرت را گرفته اند و دیگر نمی توان شرایط را تغییر داد و دنیا باید برای نجات افغانستان به لحاظ سیاسی کمک کند و دیگر اینکه به افغانستان کمک اقتصادی کنند.

ملا زهی در مورد احتمال حل مشکلات تاریخی افغانستان و پاکستان در زمان حاکمیت طالبان از جمله مساله خط دیورند هم گفت: حل این مساله بستگی به این دارد که نزدیکی طالبان و پاکستان به همین شکل ادامه داشته باشد یا خیر، طالبان هم در دوره حاکمیت قبلی شان حاضر نشدند این خط را به رسمیت بشناسند اما پاکستان به این مساله امید دارد با این حال به نظر نمی رسد طالبان در این زمینه با پاکستانی ها هماهنگ باشند.

به گفته این کارشناس سیاسی در صورتی که پاکستان و افغانستان در یک همکاری موثر قرار بگیرند که هم مشکلات افغانستان حل شود و هم مساله خط دیورند به شکلی که اکنون وجود دارد دیگر وجود نداشته باشد، موضوع تا حدی فروکش می کند.

وی اضافه کرد: اما این مساله هم پیچیدگی های خاص خود را دارد، بستگی دارد که افغانستان در چه مسیری قرار بگیرد؛ اگر در مسیر حل و فصل سیاسی و توزیع عادلانه قدرت قرار بگیرد، پاکستانی ها به اقوام دیگر افغانستان هم برای به رسمیت شناسی خط دیورند فکر می کنند.

 

کلیدواژه