میزان 06, 1400 15:17 Asia/Kabul

رهبر حزب نهضت همبستگی ملی افغانستان تاکید کرد: در موضوع بررسی جنایات جنگی در افغانستان با همه باید برخورد یکسان شود و هیچ کس مستثنی نشود.

سید اسحاق گیلانی در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری با اشاره به تصمیم دادگاه بین المللی کیفری لاهه در مورد بررسی اتهامات جنایات جنگی علیه طالبان و داعش در افغانستان و اینکه دادستان دادگاه لاهه گفته به دلیل محدود بودن امکانات دادگاه، تمرکز تنها بر اتهامات علیه این دو گروه خواهد بود، اظهار داشت: اگر قرار است بررسی صورت بگیرد با همه باید برخورد یکسان شود و افراد و کشورهایی استثنا قرار نگیرند.

این فعال سیاسی افغان یاد آور شد از زمانی که کمونیست ها حکومت را در افغانستان به دست گرفتند، مردم افغانستان فریاد می زدند که مجرمین و جنایتکاران جنگی باید محاکمه شوند اما توجهی به این مساله نشد و اکنون هم در حالی در مورد محاکمه جنایتکاران جنگی صحبت می شود و بررسی ها محدود می شود که تعداد زیادی از مردم افغانستان در بمباران امریکایی ها کشته شدند و چند هفته قبل هم در حمله پهبادی امریکا در کابل اعضای یک خانواده کشته شدند و سپس مقامات امریکایی به یک عذرخواهی بسنده کردند.

به گفته گیلانی اکنون هم اگر بررسی و محاکمه ای در کار باشد برای کسانی خواهد بود که از قدرت کافی برخوردار نیستند و قدرتمندان و کشورهای قدرتمند مانند گذشته محاکمه نخواهند شد.

این کارشناس سیاسی در مورد اینکه چین هم خواستار بررسی جنایات جنگی امریکا و ناتو در افغانستان شده و تاثیر کشورهای منطقه بر تصمیم دادگاه لاهه عنوان کرد: چین خودش در رابطه با برخورد با مسلمانان در منطقه سین کیانک زیر سوال است و حاضر نیست پاسخگو باشد، موضوع بررسی و محاکمه هم بیشتر روی کشورهای ضعیف اسلامی اجرا می شود و کشورهای قدرتمند از این امر مستثنی می شوند.

وی در عین حال گفت: هیچ حکم یکجانبه ای قابل قبول نیست، نباید اینگونه باشد که افرادی به خاطر ضعیف بودن مورد محاکمه و مجازات قرار بگیرند در حالیکه عده ای به خاطر قدرتمند بودن اصلا محاکمه نشوند و یا به راحتی تبرئه شوند.

 

کلیدواژه