میزان 10, 1400 13:55 Asia/Kabul

کارشناس ایرانی و آگاه امور منطقه گفت: آنچه را که تاجیکستان در مورد دولت همه شمول و حضور سایر اقوام در قدرت مطرح می کند خواسته روسیه هم است و روس ها نگران هستند که اگر دولت فراگیر شکل نگیرد، ممکن است افغانستان به صلح و ثبات لازم دست پیدا نکند و فرصتی ایجاد شود برای گروهی مثل داعش خراسان تا منطقه را ناامن کند.

پیر محمد ملازهی کارشناس ایرانی و آگاه امور منطقه در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری در مورد تنش های لفظی بوجود آمده میان طالبان افغانستان و تاجیکستان گفت: تاجیکستان بدون هماهنگی با روسیه نمی تواند موضع جداگانه ای را اتخاذ کند و آنچه را که تاجیکستان در مورد دولت همه شمول و حضور سایر اقوام در قدرت مطرح می کند خواسته روسیه هم است.

وی در ادامه افزود: روس ها فکر می کنند که اگر طالبان به سمت انحصار قدرت بروند واکنش های منفی بقیه قومیت ها و مذاهب را در افغانستان در پی خواهد داشت و ممکن است افغانستان به صلح و ثبات لازم دست پیدا نکند و فرصت ایجاد شود برای گروهی مثل داعش خراسان تا منطقه را ناامن کند.

ملازهی یادآور شد: روس ها این را می فهمند که طالبان اگر نتوانند یک دولت مورد قبول همه مردم افغانستان را با همه قومیت ها به وجود بیاورند در آن صورت خطر امنیتی زیادی متوجه حوزه امنیتی خود روسیه خواهد شد و به همین اساس تردید دارند روی آن توافقی که بین طالبان و آمریکا ایجاد شده و به نظر می رسد موضع گیری های تاجیکستان را هم در همین راستا باید جدی ارزیابی کرد و البته  پشت سر این موضع گیری روسیه هم قرار دارد.

این کارشناس امور سیاسی بیان داشت: در زمان حضور آمریکا در افغانستان روس ها با طالبان یک موضع داشتند و آن این بود که آمریکایی ها در آن جا زمین گیر شوند و در آن زمان روس ها تلاش می کردند که طالبان تقویت شوند تا آمریکا شکست نظامی بخورد و آن ابهت آمریکا شکسته شود ولی این که طالبان در حال حاضر بخواهند از روس ها حرف شنوی داشته باشند واقعیت این است که تردیدهای جدی در این مورد وجود دارد.

ملازهی  در ادامه به عدم به رسمیت شناخته شدن طالبان توسط روسیه و دیگر کشورها اشاره و خاطر نشان ساخت: دیر یا زود جامعه جهانی طالبان را به رسمیت خواهند شناخت و این به مدت طولانی امکان پذیر نیست که عدم به رسمیت شناختن این گروه ادامه پیدا کند؛ چون طالبان در حال حاضر قدرت را در افغانستان در دست گرفته و این واقعیت را نمی توان نادیده گرفت؛ البته کشورها تلاش می کنند تا طالبان آن مواضع افراطی خود را مقداری تلطیف کنند.

وی ادامه داد: تلاش جامعه جهانی و کشورهای منطقه این است که طالبان آن قوانین و عرف بین المللی را بپذیرند اما این که طالبان تا چه اندازه آمادگی باشند که آن را بپذیرند بستگی دارد به ساختار قدرتی که در آینده شکل می گیرد چون این ساختار هم یگانه نیست یعنی شورای کویته یک دیدگاه ملایم تری دارد و معتقد هستند که باید با دنیا کنار آمد اما شبکه حقانی مقداری تفکر ایدولوژیکی خود را دارند و می گویند که کاری با دنیا ندارند و کار خود را باید انجام بدهند و امارت اسلامی مد نظر خود را باید اعلام کنند.

ملازهی اظهار داشت: به نظر می رسد که هنوز زمان نیاز است تا طالبان متوجه شوند که اگر دنیا آن ها ها را به رسمیت نشناسد و کمک های بین المللی به آن ها نرسد نمی توانند ادامه به حکومت خود ادامه بدهندف این هنوز به نظر من برای طالبان قابل فهم نیست، روی این اصل به نظر می رسد که طالبان به تدریج که زمان بگذرد و مشکلات را از نزدیک لمس کنند می روند به سمتی که به قوانین بین المللی احترام بگذارند.

لازم به ذکر است که در پی تنش های لفظی بوجود آمده میان تاجیکستان و طالبان روسیه از هر دو طرف خواسته است تا تنش‌های خود را به گونه‌ ای حل بسازند که برای هر دو طرف پذیرفتنی باشد.

وزارت خارجه روسیه می‌گوید که گزارش‌های وجود دارند که دو کشور در بخش‌های مرزی نیروهای نظامی شان را جابجا کرده‌اند.

الکسی زایتسف، نماینده وزارت خارجه روسیه، گفت: «گزارش‌های وجود دارند که دو کشور در بخش‌های مرزی نیروهای نظامی شان را جابجا کرده اند. بر بنیاد اطلاعات طالبان، تنها در بخش‌های مرزی ولایت تخار ده‌ها هزار  نظامی ویژه جابجا شده‌اند. ما از دوشنبه و کابل می‌خواهیم  که برای اوضاع کنونی یک راه حل پذیرفتنی دریابند

همزمان با این، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان می‌گوید که آنان به هیچ کشوری اجازه نمی‌دهند که در مسایل داخلی افغانستان مداخله کند.

رییس جمهور تاجیکستان بارها از تشکیل نشدن حکومت فراگیر در افغانستان ابراز نگرانی کرده و تشکیل هرگونه حکومت بی‌درنظرداشت افکار عامه را زیانبار خوانده است.

اما معاون نخست وزیر طالبان این گفته‌ها را مداخله در مسایل افغانستان خوانده است.

کلیدواژه