میزان 20, 1400 14:27 Asia/Kabul
  • تامین امنیت مردم،وظیفه دولت موقت طالبان افغانستان
    تامین امنیت مردم،وظیفه دولت موقت طالبان افغانستان

شماری از فعالان سیاسی ،رهبران احزاب و مردم افغانستان با اشاره به حملات انتحاری و  هدفمند به اقلیت ها و شیعیان بویژه پس از حمله به مسجد شیعیان در قندوز اعلام کردند طالبان باید به وظیفه خود برای  تامین امنیت تمامی افراد جامعه عمل کند.

به گزارش رادیو دری، این افراد تاکید کردند برای مردم  افغانستان و فعالان سیاسی به هیچ وجه قابل قبول نیست که هر روز گروههای انتحاری و  تروریستی اقدام به قتل  عام مردم و بویژه اقلیت ها کنند و طالبان که قدرت را در کشور در دست دارد اقدام موثری برای  شناسایی و مجازات  این افراد انجام ندهد.

گروه طالبان پس از تسلط بر افغانستان بویژه کابل پایتخت این کشور تمام سلاح هایی که دولت  محمداشرف غنی برای تأمین امنیت مساجد، ورزشگاه‌ها، مدارس و حتی سالن‎های عروسی توزیع کرده بود و یا مجوز خرید سلاح به آنها داده بود، جمع آوری و اعلام کرد که مسئولیت تأمین امنیت آنها برعهده طالبان است.

اکنون پس از حمله انتحاری خونین روز جمعه گذشته به مسجد شیعیان در شهرستان «سیدآباد» استان قندوز مردم افغانستان در فضای مجازی و رسانه‌ها این پرسش را از طالبان مطرح کرده اند که چرا در تأمین امنیت مردم کوتاهی می کنند.

"محمدجعفرمهدوی" رئیس حزب ملت افغانستان و عضو سابق مجلس این کشور گفت که هرچند حملات تروریستی به مسجد عیدگاه در کابل و مسجد سیدآباد قندوز بیانگر آن است که دشمنان مردم شیعه و سنی نمی شناسند، اما مردم از دولت موقت طالبان انتظار دارند که منابع اصلی تروریسم را شناسایی و برای مهار آن از تمام ظرفیت های خود استفاده کنند.

وی افزود:طالبان به عنوان حاکم کشور مسوول تامین امنیت تمامی اماکن از  قبیل مدارس ،مساجد و اماکن عمومی و خصوصی است .

"محمد محقق" دبیرکل حزب وحدت اسلامی افغانستان نیز ضمن محکوم کردن حمله به مسجد جامع سیدآباد گفت باتوجه به تسلط طالبان بر کشور مسئولیت حفاظت از جان، مال و ناموس مردم برعهده آن‌ها است .

وی اظهار داشت طالبان در صورتی که از تامین  امنیت مراکز دینی ،مساجد، مدارس ،حسینیه ها و مراکز فرهنگی ناتوان است اجازه دهد که این مراکز با تامین سلاح لازم امنیت این مکان ها ارا تامین کنند ،درصورتی که این اقدام صورت نگیرد مسوولیت این کشتارهای وحشیانه با طالبان است.

«عبدالله محمدی»یکی دیگر از علمای  افغانستان هم در گفت وگو با ایرنا گفت که طالبان مسوول مستقیم تامین امنیت مردم است و  باید عاملان حمله به اماکن مذهبی را شناسایی  و مجازات کند.

وی اظهار داشت طالبان باید نگاه یکسانی برای تامین امنیت همه مردم داشته باشد و نباید اقلیت ها احساس ناامنی کنند.

"محمدکریم خلیلی" رئیس سابق شورای عالی صلح افغانستان هم ضمن هشدار به طالبان و جامعه جهانی گفت در صورتیکه کشورهای منطقه و جهان نسبت به  تحرکات گروه تروریستی داعش بی تفاوت  باشند روزی  شرارت های این گروه دامن آنها را نیز خواهد گرفت .

وی افزود گروه تروریستی بدنام و سفاک داعش هر روز از مظلوم ترین اقشار جامعه افغانستان قربانی می  گیرد و در ریختن خون این افراد از هیچ جنایتی فروگذار نمی کند.

این فعال سیاسی افغان خاطرنشان کرد ابعاد این جنایت ضد بشری به اندازه‌ای وسیع است که هر وجدان بیداری را تکان می دهد. این جنایت به روشنی، عمق فاجعه و خشونتی را که مردم مظلوم افغانستان گرفتار آن هستند، نشان می دهد.

وی با  اظهار تاسف از سکوت بسیاری از کشورهای جهان بر فجایع در  افغانستان اظهار داشت  در صورتی که کشورها ،سازمان های مدافع حقوق بشر و سازمان های بین المللی در  برابر جنایات هولناک داعش بی تفاوت باشند اقدامات وحشیانه این  گروه به سرعت گسترش می یابد.

پیش از این شورای علمای شیعه افغانستان نیز ضمن محکوم کردن این حادثه از طالبان خواسته بود که برای تامین امنیت همه مردم افغانستان تلاش کنند و عاملان جنایت اخیر را شناسایی و مجازات کنند.

کلیدواژه