میزان 24, 1400 13:57 Asia/Kabul

کارشناس افغان در امور سیاسی گفت: یکی از مشکلاتی که فعلا در افغانستان وجود دارد عدم شکل گیری یک حکومت فراگیر است و ایران در این راستا تشکیل حکومت فراگیر تلاش می کند و منافع مردم افغانستان همیشه در کانون سیاست های جمهوری اسلامی ایران قرار داشته است.

محمد مختاری کارشناس افغان در امور سیاسی در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری گفت: جمهوری اسلامی ایران یکی از قدرت های مهم منطقه و تاثیر گذار در همه معادلات و تحولات منطقه است، به ویژه در امور افغانستان این کشور می تواند در شرایط حاضر اثرات بسیار اساسی و مثبتی را ایفا کند.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدا نقش محوری خود را در افغانستان داشته است و سیاست های جمهوری اسلامی ایران در قبال افغانستان، معتدل، آینده نگر و ملت محور بوده یعنی مصالح مردم افغانستان همیشه در کانون سیاست های ایران قرار داشته است.

مختاری اظهار داشت: طبیعی است که اقدامات ایران و مساعدت هایی که برای مردم افغانستان داشته است بسیار موثر بوده و تلاش های این کشور هم می تواند در تحولات افغانستان تعیین کننده باشد و ما امیدوار هستیم نشستی که در تهران برگزار می شود به دنبال نشستی که در مسکو بر گزار خواهد شد مکمل هم باشد و منافع مردم افغانستان را در پی داشته باشد.

این کارشناس سیاسی یادآور شد: یکی از مشکلاتی که فعلا در افغانستان وجود دارد عدم شکل گیری یک حکومت فراگیر است که مردم از این بابت بسیار رنج می برند و انتظار داریم در نشست هایی که در تهران، مسکو، دوحه و در هر جای دیگری که قدرت های منطقه ای و همسایگان افغانستان شرکت می کنند به این موضوع توجه داشته باشند و تلاش کنند که حکومت آینده یک حکومت فراگیر باشد.

این فعال رسانه ای افزود: در حال حاضر فرصت و فضای خوبی برای همسایگان افغانستان فراهم شده است که دیگر نگذارند آمریکا به بهانه های مختلف بار دیگر در افغانستان اعمال نفوذ کند و به شکلی دیگری در این کشور حضور پیدا کند.

وی ادامه داد: نشستی که در دوحه بین نمایندگان طالبان و آمریکا اتفاق افتاد اگرچه هر دو طرف ابراز رضایت کردند ولی مردم افغانستان هرگز احساس رضایت نکردند و ناراحت هستند برای این که می ترسند فردا آمریکایی ها باز تحت یک نام و عنوانی دیگری بار دیگر در افغانستان فتنه انگیزی کنند.

این فعال رسانه ای بیان داشت: کشورهای همسایه افغانستان و منطقه باید توجه داشته باشند که آمریکا به نام داعش و یا با عنوان های دیگری در افغانستان فتنه انگیزی نکند و به یقین حضور مجدد آمریکا در افغانستان، مشکلات بی پایانی در این کشور رقم خواهد زد و انتظار می رود که طالبان هم که فعلا قدرت در اختیار آن ها است تجربه حکومت قبلی را پیش روی خود داشته باشند که از آمریکایی ها و غربی ها چیزی عائد ملت افغانستان نخواهد شد.

 

کلیدواژه