عقرب 02, 1400 15:44 Asia/Kabul

کارشناس و پژوهشگر سیاسی ایرانی گفت: نگرانی های امنیتی روسیه و برخی کشورهای دیگر مانند چین را به سمت تمایل برای به رسمیت شناسی طالبان پیش برده است.

پیر محمد ملا زهی با اشاره به برگزاری نشست مسکو در مورد افغانستان که نمایندگان چندین کشور و نمایندگان طالبان در آن حضور داشتند اظهار داشت: دو مساله وجود دارد، یکی نگرانی های امنیتی روسیه و دیگری رقابت های امریکا با روسیه چین که موجب این امر شده است.

وی تصریح کرد: نگرانی روسیه این است که نیروهای وابسته به داعش یعنی گروه های قومی ازبک، تاجیک و چچن بتوانند حوزه امنیتی روسیه را به خطر بیندازند و از طالبان انتظار دارد که این گروه ها را کنترل کند تا فرصت بیدا نکنند به سوی دره فرغانه پیش رفته و مشکلاتی را برای روسیه ایجاد کنند.

به گفته این کارشناس سیاسی اگر افغانستان دچار هرج و مرج و ناامنی شود فرصت برای گروه های تندرو خلافت گرای مخالف روسیه مهیا می شود و این ملاحظه روس ها مساله مهمی است، از اینرو روسیه در تلاش برای کمک به صلح و ثبات در افغانستان است و گمان می کند که این مساله بدون به رسمیت شناسی طالبان چندان محقق نمی شود.

ملا زهی عنوان کرد: یکی از دلایل اینکه روس ها در حال نزدیک شدن به طالبان هستند و اجلاس مسکو در مورد افغانستان را هم برگزار کردند که می تواند زمینه ساز حرکت به سوی به رسمیت شناسی طالبان باشد همین موضوع است.

به گفته این پژوهشگر سیاسی رقابت های امریکا با روسیه و چین در منطقه هم موضوع مهمی است. به هر صورت امریکایی ها در دوحه با طالبان معامله کردند و ممکن است روس ها احساس کرده باشند که بخشی از این معامله علیه آن ها بوده باشد، شرایط هرج و مرج را در افغانستان مهیا کند و بعد فرصت برای گروه های خلافت گرای مخالف روسیه فراهم شود. این موضوع هم روسیه را به شناسایی طالبان ترغیب می کند.

وی اضافه کرد: بنابراین نشست هایی مانند نشست مسکو در حالیکه طالبان هم در آن حضور داشته و کشورهای مختلف هم شرکت کردند به شکل تلویحی به این معنی است که آهسته آهسته زمینه برای به رسمیت شناسی طالبان فراهم می شود اما همچنان کشورها روی شروط خود مبنی بر ایجاد یک حکومت فراگیر در افغانستان و رعایت حقوق تمام افراد جامعه تاکید دارند.

 

کلیدواژه