عقرب 04, 1400 15:35 Asia/Kabul

مدیر بخش بین الملل خبرگزاری تسنیم و آگاه امور افغانستان گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران حمایت از ملت افغانستان است و نشست تهران در همین راستا برگزار خواهد شد و حضور کشورهای مهم منطقه مثل ایران، روسیه چین و پاکستان در این نشست نوید دهنده این است که می شود به آینده وضعیت سیاسی و اقتصادی افغانستان امیدوار بود.

سید حسام الدین رضوی مدیر بخش بین الملل خبرگزاری تسنیم و آگاه امور افغانستان در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری با اشاره به برگزاری نشست وزاری خارجه کشورهای همسایه افغانستان در تهران گفت: شرایط جدید بوجود آمده در افغانستان و همچنین عدم به رسمیت شناخته شدن حکومت طالبان از سوی جامعه بین الملل و کشورهای منطقه و همسایه افغانستان شرایط خاصی را به ویژه از نظر اقتصادی به وجود آورده و همچنین در ناخود آگاه ضمیر فکری مردم افغانستان نوعی ناامیدی نسبت به آینده دیده می شود و مردم این کشور نگران هستند که چه اتفاقاتی در آینده شکل خواهد گرفت.

این کارشناس سیاسی در ادامه افزود: عدم به رسمیت شناخته شدن طالبان در افغانستان باعث شده است که تجار ایرانی و بین المللی که در حوزه افغانستان فعالیت داشتند در حال حاضر نتوانند به فعالیت خود ادامه دهند و این موضوع باعث افزایش قیمت ها در افغانستان شده است.

وی یادآور شد: کشورهای منطقه و همسایه افغانستان متوجه هستند که شرایط افغانستان بحرانی است و  پیامد های وضعیت فعلی دامنگیر آن ها نیز خواهدشد که مهم ترین چالش موج جدید مهاجرت ها از افغانستان به سمت کشورهای همسایه است و با توجه به وضعیت اقتصادی کشورها و همچنین گسترش ویروس کرونا این مهاجرت ها معضل جدی خواهد بود.

این فعال رسانه ای به سیاست جدید آمریکا در قبال افغانستان اشاره کرد و اظهار داشت: آمریکا در پی آن بود که همزمان با خروج نیروهای خود، افغانستان دچار هرج و مرج شود ولی با هوشیاری رهبران سیاسی و مردم افغانستان شرایط به گونه رقم خورد که این کشور وارد جنگ داخلی نشد و حالا که این سیاست با شکست مواجه شده است، آمریکا به دنبال آن است که با تحریم افغانستان و آوردن گروه های تروریستی همچون داعش، شرایط به سمت ناآرامی برود و این سیاست آمریکا را کشورهای منطقه و همسایه افغانستان به خوبی متوجه شده اند و در حال حاضر می خواهند در نشست پیش رو در تهران به یک دیدگاه واحد در مورد افغانستان دست پیدا کنند.

سید حسام الدین رضوی بیان داشت: دور اول گفت و گوهای وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان در مسکو برگزار شد و نشست تهران که دور دوم آن است بدون نتیجه نخواهد بود و هم در مورد نگاه به حکومت آینده در افغانستان و هم کمک های مشترک به افغانستان تاثیر گذار خواهد بود.

این کارشناس ایرانی در ادامه بیان داشت: کشور مهم منطقه مثل ایران، روسیه چین و پاکستان به عنوان 4 قدرت منطقه ای در این نشست حضور دارند و این نوید دهنده آن است که می شود به آینده وضعیت سیاسی و اقتصادی افغانستان امیدوار بود.

وی تصریح کرد: با توجه به رهنمود های رهبر معظم انقلابی اسلامی، سیاست جمهوری اسلامی ایران حمایت از ملت افغانستان است و ایران در دوره حکومت اشرف غنی و هم در وضعیت فعلی نشان داد که گزینه اصلی وی خواست مردم این کشور است.

رضوی اظهار داشت: صلح، امنیت و ثبات سیاسی و اقتصادی خواست اصلی مردم افغانستان است و نشست تهران هم در همین راستا برنامه ریزی شده است.

لازم به ذکر است  که نشست وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان به اضافه روسیه فردا چهارشنبه 5عقرب/آبان 1400در تهران برگزار خواهد شد.

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران این نشست را افتتاح می کند  و در آن سخنرانی خواهد کرد

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در یک نشست خبری امروز گفت: وزیران خارجه ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و پاکستان حضوری و وزیران خارجه چین و روسیه به صورت آنلاین در این نشست حضور خواهند داشت البته نمایندگان این دو کشور به صورت حضوری در این نشست در محل وزارت خارجه شرکت می‌کنند.

خطیب زاده خاطرنشان کرد: سفیران کشورهای ‌مستقر هم فردا در این نشست حضور خواهند داشت.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه ایران : چند ساعت از این جلسه، محتوایی ادامه می‌یابد و تلاش می‌شود بیانیه‌ای به اجماع کشورهای همسایه برسد.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه : فردا نگاه‌ها به تحقق اراده مردم افغانستان و آینده این کشور معطوف خواهد بود و  آنچه که مردم افغانستان از کشورهای مثل جمهوری اسلامی ایران انتظار دارند، این است که کمک کنند اراده آنها محقق شود.

کلیدواژه