عقرب 05, 1400 14:26 Asia/Kabul
  • حمایت از پناهندگان و تلاش برای صلح و دوستی؛ دوگام ایران برای کمک به افغانستان
    حمایت از پناهندگان و تلاش برای صلح و دوستی؛ دوگام ایران برای کمک به افغانستان

جمهوری اسلامی ایران بیش ازچهاردهه ازپناهندگان و اتباع و مهاجرین از کشورهمسایه افغانستان حمایت کرده و بدون هیچ تبعیضی به آنان همانند شهروندان ایرانی خدمات رسانی کرده است.

به گزارش رادیودری، خدمات بی دریغ ایران از پناهندگان افغان بخشی از اقدامات انسان دوستانه و مسوولیت انسانی جمهوری اسلامی ایران در قبال  مشکلات یک کشورهمسایه است.

20 سال اشغالگری امریکا و گرفتار کردن افغانستان  در بی ثباتی سیاسی و اقتصادی و رشد جریان های  افراط گرایانه و تروریسم داعشی مورد حمایت امریکا از مسایلی است که  پیامدهای منفی  براین کشور داشته است. افزایش  ناامنی و خشونت در افغانستان، آوارگی میلیون‌ها نفر در داخل و خارج از کشور و ویرانی های ناشی از جنگ، بخشی از نتایج اشغال این سرزمین بوده است. 

جمهوری اسلامی ایران در این شرایط حساس با میزبانی از میلیونها پناهنده  و ایجاد ارتباط  تجاری این کشور از طریق بندر چابهار و باز نگهداشتن نقاط مرزی برای  تامین معیشت واستمرار فعالیت های تجاری ثابت کرده است که برای کمک به حل مشکلات افغانستان مصمم است.

ایران، صلح و امنیت در افغانستان را به مثابه صلح و امنیت ایران می‌داند و با این رویکرد از پیشبرد گفت‌وگوهای بین‌الافغانی حمایت می کند.در این راستا تهران امروز /چهارشنبه /میزبان دومین نشست وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان است .

در آستانه برگزاری این نشست مهم  و راهبردی  برای کمک به ثبات و حل مشکلات افغانستان؛  "مهدی محمودی "  مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور ایران، با " دنیل اسلوپر "  نماینده ویژه استرالیا در امور افغانستان، و " لیندال ساش " سفیر استرالیا در  تهران  و هیات همراه، درباره تحولات  افغانستان ومسایل  پناهندگان دیدار و گفتگو کرد

"محمودی " در این دیدار گفت:  ایران بدون هیچگونه تبعیضی به خیل عظیمی از پناهندگان و مهاجرین خارجی خدمات مختلفی در حوزه های آموزش، بهداشت، درمان و سلامت، معیشت، حرفه آموزی و اشتغال و همچنین کمک رسانی در حوادث غیرمترقبه ارائه داده است. 

حمایت از پناهندگان اقدامی است که تحقق آن  نیازمند مشارکت موثر جامعه بین المللی است. لذا انتظار می رود سازمان‌های بین‌المللی به طور فعالانه تری به وظایف خود نسبت به وضعیت انسانی در افغانستان عمل کنند تا از آواره شدن بیشتر مردم این کشور جلوگیری شود .

«سیوانکا داناپالا»، نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل متحد درامور پناهندگان درایران درهمایش گرامیداشت 20 ژوئن - روز جهانی پناهنده – گفت: "جمهوری اسلامی ایران با روح صلح طلبی و انسان دوستی خود که حاکی از آموزه های دینی است همیشه فراتر از معاهدات بین المللی در خدمت پناهجویان بوده است."

جمهوری اسلامی ایران در عین حال ،معتقد است زمانی صلح در افغانستان پایدار خواهد شد که  مردم این کشور و همه اقوام و گروهای سیاسی  بتوانند با همدلی و مشارکت یکدیگر مسیر آینده کشور خود را به درستی ترسیم کنند.

از اینرو آینده میلیون‌ها پناهنده این کشور نیز به نتیجه موفقیت آمیز گفت‌ وگوهای صلح و همچنین به تعهد جامعه جهانی برای کمک به برقراری ثبات و امنیت و باز سازی زیر ساخت های اقتصادی و معیشتی افغانستان بستگی دارد.در وضعیت فعلی افغانستان هیچ کمک بشردوستانه ای جایگزین ایجاد صلح و ثبات پایدار در افغانستان نخواهد شد و کشورهای همسایه افغانستان  مسئولیت بسیار مهمی در این برهه تاریخی دارند.

"سید ابراهیم رئیسی" رئیس جمهوری اسلامی ایران  روز سه شنبه در دیدار "شاه محمود قریشی" وزیر خارجه پاکستان  در تهران  با تاکید بر اینکه ایران به امنیت و آرامش مردم افغانستان و صلح و دوستی در این کشور می‌اندیشد ؛ ابراز امیدواری کرد  که اجلاس وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان در ایران بتواند دست آمریکایی‌ها را از منطقه قطع  و راه‌حلی هم برای حل مشکلات افغانستان پیدا کند.

 جمهوری اسلامی ایران حامی اصلی پناهندگان و آوارگان

کلیدواژه