عقرب 09, 1400 19:40 Asia/Kabul
  • هشدار طالبان درباره به رسمیت نشناختن این گروه توسط جامعه جهانی
    هشدار طالبان درباره به رسمیت نشناختن این گروه توسط جامعه جهانی

سخنگو گروه طالبان هشدار داد ، به رسمیت نشناختن دولت این گروه در افغانستان، برای منطقه و جهان پیامدهایی خواهد داشت.

«ذبیح‌الله مجاهد»  خطاب به آمریکا و دیگر کشورهای جهان گفت: به رسمیت نشناختن طالبان و آزاد نکردن دارایی‌های افغانستان مشکلاتی را برای این کشور و جهان به همراه خواهد داشت.

سخنگوی گروه طالبان با ابراز امیدواری درباره به رسمیت شناختن طالبان توسط کشورهای جهان در آینده نزدیک، افزود: در نشست اخیر مسکو کشورها بطورغیرمستقیم طالبان را دولت خطاب کردند.«ذبیح‌الله مجاهد» از تمامی کشورها خواست تا نمایندگی سیاسی خود را در افغانستان فعال کنند.سخنگوی گروه طالبان همچنین تاکید کرد، طالبان به هیچ کشوری اجازه نخواهند داد  در افغانستان پایگاه نظامی ایجاد کند.

 تغییر لحن دولت طالبان نسبت به جامعه جهانی در خصوص موضوع مهم به رسمیت شناختن این گروه در افغانستان،نشان میدهد که طالبان نگران تداوم رویکرد کشورها و نهادهای مختلف بین المللی درباره حاکمیت این گروه در افغانستان است.

طالبان که از 15 اوت/24 اسد گذشته و با ساقط کردن دولت محمد اشرف غنی رئیس جمهوری سابق افغانستان،قدرت را در این کشور در اختیار گرفته اند بارها از جامعه جهانی به خصوص کشورهای غربی خواسته اند که دولت طالبان را به رسمیت بشناسند.      

برغم درخواست های مکرر دولت طالبان از جامعه جهانی به ویژه کشورهای غربی برای به رسمیت شناختن این گروه اما تاکنون واکنش  مثبتی در این زمینه  وجود نداشته است.

از نظر مقامات ارشد طالبان چانچه بتوانند یکی ازقدرت های بزرگ شامل چین ،روسیه ،آمریکا و یا کشورهای بزرگ اروپایی را به پذیرش رسمی حاکمیت این گروه در افغانستان متقاعد کنند،مسیر برای شناسایی رسمی طالبان برای دیگر کشورها هموار خواهد شد.    

بر همین اساس است که چندی پیش هیاتی از دولت طالبان به مسکو رفت تا در گفتگوبا مقامات روسیه،این کشور را به شناسایی رسمی حاکمیت این گروه در افغانستان و تعامل دو جانبه ترغیب کند. 

سخنان اخیر ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه درباره احتمال خارج کردن نام رهبران طالبان از لیست سیاه تروریسم پس از سفر هیات این گروه به مسکو، این امید را درطالبان ایجاد کرده است که با اقدام احتمالی کاخ کرملین درشناسایی رسمی این گروه،سایر کشورها نیزبتدریج گام در این مسیربگذارند.   

با گذشت بیش از سه ماه از تسلط طالبان بر افغانستان،تغییر لحن سخنگوی این گروه و استفاده از ادبیات تهدید آمیز برای تحت فشار قرار دادن جامعه جهانی برای به رسمیت شناختن دولت طالبان در افغانستان،حاکی از خشم این گروه از تعلل کشورها در این زمینه است.

اگر چه  ذبیح الله مجاهد درسخنان خود درباره  پیامدهای عدم به رسمیت شناختن حاکمیت طالبان در افغانستان برای منطقه و جهان به جزییات ان اشاره نکرده است اما تنها برداشتی که از این موضعگیری می شود،ایجاد ناامنی های فرا مرزی ، اختلال در روند ثبات منطقه ای و بین المللی و به چالش کشیدن منافع جمعی از اعضای جامعه بین المللی است.   

البته همزمان با به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان این پیش بینی وجود داشت که این گروه در تعامل با جامعه جهانی راهی بس دشوار را در پیش رو دارد که جز با اعتماد سازی نمی توانند همکاری  دیگر کشورها را جلب کنند.

در ماه های اخیر طالبان علاوه بر انکه نتوانسته اند در عرصه داخلی با تامین امنیت مردم ،اعتماد عمومی را جلب کنند بلکه در اعتماد سازی در عرصه مهم بین المللی نیز توفیق نداشته اند.      

کلیدواژه