عقرب 11, 1400 13:56 Asia/Kabul

کارشناس افغان در امور سیاسی گفت: ایران می تواند برای حل بحران اقتصادی و مشکلات مردم افغانستان نقش بسیار بارزی ایفا کند و سفر استاندار خراسان رضوی به هرات می تواند برای حل مشکلات موثر باشد و ایران هم می خواهد از تامین امنیت مرز های خود با افغانستان اطمینان پیدا کند و همچنین زمینه های همکاری اقتصادی میان دو کشور را بر قرار کند.

سرور جعفری کارشناس افغان در امور سیاسی در مورد اهمیت سفر یعقوب علی نظری استاندار خراسان رضوی به ولایت هرات در غرب افغانستان گفت: گروه سیاسی طالبان و حکومت نوپای آنان  در حال حاضر به شدت با بحران مشروعیت روبرو است و آمدن مقامات خارجی و دیدار با مسئولان طالبان برای این گروه از اهمیت بسیاری برخوردار است.

وی ادامه داد: سفر استاندار خراسان رضوی به ولایت هرات می تواند برای هر دو کشور ایران و افغانستان بسیار مهم باشد چون جمهوری اسلامی به عنوان یکی از قدرتمند ترین کشورهای منطقه که نقش بسیار مهمی در تحولات امنیتی سیاسی و اقتصادی منطقه ای دارد می تواند برای افغانستان بسیار مهم باشد.

جعفری تصریح کرد: مردم افغانستان در حال حاضر در فقر شدید به سر می برند و ایران می تواند برای حل بحران اقتصادی و مشکلات مردم این کشور نقش بسیار بارزی ایفا کند و سفر هیات ایرانی به افغانستان نیز در همین راستا بوده است.

این کارشناس افغان بیان داشت: این سفر برای جمهوری اسلامی ایران هم بسیار حایز اهمیت است و این کشور می خواهد از تامین امنیت مرزهای خود با افغانستان اطمینان پیدا کند و همچنین زمینه های همکاری اقتصادی میان دو کشور بر قرار شود و چنین سفرهای می تواند برای هر دو کشور مفید باشد و البته این بسته به سیاست های طالبان دارد که تا چه میزانی این فضا را برای کشورهای همسایه ایجاد کنند که زمینه همکاری متقابل بوجود بیاید.

وی اظهار داشت: در حال حاضر بازارچه های مرزی دو کشور مسدود است و گردش پولی در افغانستان به شدت کم شده است و فشار های آمریکا هم بر اقتصاد افغانستان تاثیرات بسیار منفی بجا گذاشته است، متاسفانه در طول 20 سال گذشته به زیر ساخت های اقتصادی افغانستان هیچ گونه توجه ای صورت نگرفت و با قطع کمک های خارجی ساختار اقتصادی در حال فروپاشی است.

این کارشناس سیاسی یادآور شد: آمریکا یکی از کشورهای است که در طول 20 سال گذشته به افغانستان آسیب های بسیار جدی را وارد کرد، برنامه صلح افغانستان می توانست خیلی بهتر از این اجرا شود که سیاست های آمریکا افغانستان را با چالش های زیادی مواجه ساخت.

لازم به ذکر است که یعقوب علی نظری  استاندار خراسان رضوی که به دعوت استاندار هرات به این شهر سفر کرده بود، در بازگشت، این سفر را مثبت ارزیابی کرد و با اشاره به توافقات قبلی گفت: قرار شد هیأت‌ های تخصصی و فنی ایران برای ارزیابی اجرای توافقات 16 ماده ای قبلی هفته آینده به افغانستان بروند. 

استاندار خراسان رضوی با اشاره به تعطیلی بازارچه‌های مرزی میان ایران و افغانستان و لزوم فعال‌سازی این گلوگاه‌های اقتصادی افزود: در زمینه بازگشایی بازارچه‌های مرزی نیز در این سفر توافقات اولیه انجام و روند اجرایی آنها  به عهده هیئت‌های تخصصی دو طرف گذاشته شد.

استاندار خراسان رضوی همچنین اضافه کرد: در مورد تسهیل صدور روادید برای شهروندان افغانستانی نیز توافقاتی صورت گرفت که ادامه این رایزنی‌ها به زودی با وزارت امور خارجه صورت می گیرد و در این زمینه خبرهای خوبی برای مردم افغانستان داریم.

پیش از این در سفر معتمدیان استاندار سابق خراسان رضوی  به افغانستان به توافقی 16 ماده‌ای میان جمهوری اسلامی ایران و حکومت طالبان به امضا رسیده بود که یعقوبعلی نظری استاندار جدید برای اجرایی کردن این مصوبات به افغانستان سفر کرده بود.

بیشتر این مصوبات مربوط به حوزه های اقتصادی است.

کلیدواژه