عقرب 16, 1400 14:30 Asia/Kabul

کارشناس افغان در امور اقتصادی گفت: جمهوری اسلامی ایران همیشه در کنار مردم افغانستان بوده است و امروز هم سیاست این کشور صرف حمایت از مردم این کشور است و شاهرگ اصلی افغانستان هم در حال حاضر حمایت های ایران است و می شود روی آن حساب کرد.

عبدالواحد احمد یار کارشناس افغان در امور اقتصادی، در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری ضمن اشاره به وضعیت بد اقتصادی در افغانستان گفت: تازمانی که طالبان به عنوان یک دولت شناخته نشوند، نمی توان به بهبود وضعیت اقتصادی در افغانستان امیدوار بود و در حال حاضر وضعیت یک دورنمای بسیار سختی را نشان می دهد.

وی افزود: برای بهبود اقتصاد افغانستان باید سرمایه ها به این کشور سرازیر شود تا چرخش مالی- اقتصادی صورت بگیرد در غیر این صورت توفیقی حاصل نخواهد شد اگر چه طالبان اقداماتی هم در این زمینه انجام داده اند ولی تا زمانی که چند کشور طالبان را به رسمیت بشناسند، تغیر حاصل نمی شود.

احمد یار در ادامه به همکاری های اقتصادی ایران با افغانستان اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران همیشه در کنار مردم افغانستان بوده است و امروز هم سیاست این کشور حمایت از مردم است و  شاهرگ اصلی افغانستان هم در حال حاضر حمایت های جمهوری اسلامی ایران است و می شود روی آن حساب کرد.

وی تصریح کرد: حسن نیت ایران به عنوان همسایه افغانستان نسبت به بقیه همسایه ها همیشه ثابت شده است و این یک واقعیت است که هیچ کس نمی تواند آن را انکار کند، حتی بالای چین نمی شود حساب کرد که آیا چینی ها هم در میدان عمل حاضر می شود از افغانستان حمایت کند؟

این کارشناس اقتصادی بیان داشت: در حال حاضر تنها راه هوایی که به سود افغانستان می باشد، از طریق ایران است و ماهیچ راه دیگری نداریم، ارتباط با پاکستان با معضلاتی همراه است و کشورهای دیگر همچون ترکیه تا حالا حاضر نشده اند پرواز خود را انجام دهند.

این فعال اقتصادی خاطر نشان ساخت: در حال حاضر واردات و صادرات ما در مرزها به حداقل ممکن رسیده است و فقط مرزهای ما با جمهوری اسلامی ایران به ویژه در دوغارون فعالیت حداکثری دارد ومرزهای افغانستان با پاکستان و کشورهای آسیای میانه فعلا دچار مشکل است و امیدواریم که هرچه زودتر این فشار های اقتصادی که واقعا طاقت فرسا شده کاهش پیدا کند.

احمد یار در مورد اعلام طالبان مبنی بر استفاده نکردن از ارزهای خارجی در داخل افغانستان بیان داشت: این موضوع برای کشوری می تواند مهم باشد که یک زیر بنای اقتصادی خوبی داشته باشد و مرزهای آن باز و رابطه آن با دنیا عالی باشد؛ امروز هیچ تاجری حاضر نیست که پول خود را به افغانی نگه دارد چون معلوم نیست که فردا چه اتفاقی خواهد افتاد و ارزش پول افغانی چقدر سقوط خواهد کرد که این یک امر طبیعی و منطقی است.

وی تصریح کرد: در دراز مدت این اعلام طالبان نتایج معکوس خواهد داشت و این به خروج سرمایه از افغانستان بیشتر کمک می کند که تاجران و سرمایه داران، سرمایه خود را از کشور خارج کنند و تبدیل به ارزهای معتبر کنند که فردا امکان رقابت و فعالیت های اقتصادی را در بازارهای جهانی داشته باشند.

کلیدواژه