عقرب 22, 1400 14:12 Asia/Kabul

استاد دانشگاه ننگرهار و کارشناس سیاسی گفت: تجربه چند دهه گذشته نشان داده است که پاکستان برای استقرار یک حکومت قوی و فراگیر در افغانستان هیچ وقت همکاری نداشته است و حتی با طالبان نیز صادقانه رفتار نمی کند.

 حاکم مشفق استاد دانشگاه و آگاه مسایل سیاسی افغانستان در ارتباط با سفر امیرخان متقی وزیر خارجه طالبان به پاکستان به خبرنگار رادیو دری گفت: در سه ماه اخیر در افغانستان یک حکومت جدید بر سرکار آمده و طالبان تلاش می کنند که حمایت همسایه های افغانستان، منطقه و جهان را به دست آورند و کنفراس هایی هم که در روسیه، ایران و سپس در هند برگزار شده می تواند در جهت کمک به مردم افغانستان موثر باشد.

وی تصریح کرد: پاکستان علاوه بر این که همسایه افغانستان است یک متحد طالبان هم محسوب می شوند و سفر امیرخان متقی وزیر خارجه طالبان به اسلام آباد پیرامون همین کنفرانس های بود که در رابطه با افغانستان برگزار شد و طالبان خواستند که با پاکستان تبادل نظر داشته باشند که چگونه بتوانند نظر همسایگان و کشورهای منطقه و جهان را به خود جلب کنند.

این آگاه امور پاکستان در ادامه اظهار داشت: ثابت شده که پاکستان نیت نیک و خالصانه به افغانستان ندارد و در طول چهار دهه گذشته که حکومت های گوناگونی در افغانستان بر سرکار بود پاکستان در جهت یک حکومت فراگیر همکاری نکرد.

مشفق بیان داشت: پاکستان حتی با طالبان هم صادقانه رفتار نمی کند و این کشور اگر خواسته باشد می تواند در جهت تقویت یک حکومت فراگیر و قوی با نظام فعلی در افغانستان همکاری کند ولی تجربه های گذشته نشان داد که پاکستان در رفتار خود با مردم و حکومت های افغانستان صادقانه رفتار نمی کند و امیدواریم که این بار با افغانستان صادق باشد.

وی افزود: مردم افغانستان و حکومت های گذشته همیشه با پاکستان صادقانه رفتار کردند و گروه طالبان میان دولت پاکستان و طالبان پاکستانی میانجیگری کردند که خود پاکستان هم این موضوع را قبول دارد که با وساطت طالبان افغانستان با طالبان کشور خود به توافق رسیده است.

لازم به ذکر است که مولوی امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه طالبان که به تازگی به پاکستان سفر داشتف روز جمعه در موسسه مطالعات راهبردی پاکستان ،تاکید کرد: حکومت فعلی طالبان همه‌شمول است؛ زیرا از تمام اقوام مختلف در آن حضور دارند.

متقی افزودجامعه جهانی  تلاش دارد طالبان را مجبور کند تا مخالفین خود را وارد کابینه کند که چنین چیزی ممکن نیست.

سرپرست وزارت امور خارجه طالبان افزود: جامعه جهانی برای اهداف سیاسی خود از حقوق ‌بشر و تاکید بر حکومت همه‌شمول استفاده می‌کند.

در آخرین مورد امریکا، روسیه، پاکستان و چین در نشستی در اسلام‌آباد از طالبان خواسته‌اند تا با سایر گروه‌های سیاسی همکاری کنند و برای تشکیل یک دولت فراگیر که به حقوق همه افغان‌ها احترام می‌گذارد و حقوق برابر زنان و دختران در تمام عرصه‌های جامعه را فراهم می‌کند، گام‌هایی بردارند.

هفته گذشته نیز در این هند مقام‌های امنیتی منطقه بر تشکیل دولت و فراگیر و مبارزه با تروریزم تاکید کرده‌بودند.

کلیدواژه