عقرب 22, 1400 15:02 Asia/Kabul

کارشناس افغان در امور سیاسی گفت: انکار حضور گروه های افراطی در افغاسنتان از سوی طالبان مشکل این گروه را حل نمی کند، گروه های تروریستی در حال افزایش و سرباز گیری است و مقابله با این گروه نیاز به سیستم قوی امنیتی و مردمی دارد.

سید محمد باقر محسنی کارشناس افغان در امور سیاسی در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری با اشاره حمله دیروز گروه های تروریستی به نماز جمعه ننگرهار گفت: انکار حضور گروه های افراطی در افغانستان مشکل این کشور و گروه طالبان را حل نمی کند و باید به عنوان یک واقعیت این را در نظر گرفت که گروه های تروریستی در افغانستان در حال افزایش و سرباز گیری است و ادامه این حملات، حامیان جهانی و منطقه گروه های افراطی در حمایت از آنها را مصمم تر می کند.

وی در ادامه افزود: ساختار تک قومی حکومت طالبان و بی اعتنایی این گروه در رعایت حقوق بشر و حقوق زنان و همچنین ناتوانی آن ها در مهار گروه های افراطی، توانایی طالبان را در تامین امنیت در افغانستان زیر سوال برده است.

محسنی تصریح کرد: گفته های وجود دارد که بخش های از طالبان ارتباط بسیا عمیق و پیچیده ای با گروه های تروریستی دارند و بعید به نظر می رسد که طالبان بتوانند به زودی یک جدایی شفافی را میان طالبان و و گروه ای افراطی ایجاد کنند و این وضعیت، به رسمیت شناختن طالبان را از سوی جامعه جهانی و کشورهای منطقه و همسایه افغانستان دشوار ساخته است.

این آگاه سیاسی در مورد توانایی مهار حملات انتحاری توسط طالبان گفت: طالبان یک ساختار جنگی دارند که فقط درعملیات های نظامی و در میدان جنگ می توانند این توانایی خود را به رخ بکشند، اما در تامین امنیت به یک استخبارت امنیتی قوی و مردمی آموزش دیده نیاز است.

وی تصریح کرد: طالبان در حال حاضر چنین توانایی امنیتی را ندارند که بخواهند با این حملات مقابله کنند و در شرایط موجود ایجاد یک سیستم امنیتی قوی همکاری مردم را نیز می طلبد که در شرایط موجود چنین چیزی برای طالبان فراهم نیست.

لازم به ذکر است که دیروز 21 عقرب/آبان 1400 یک انفجار در مسجدی در منطقه‌ی «تریلی» ولسوالی سپین‌غر ولایت ننگرهار رخ داد.

 قاری حنیف، سخنگوی  والی ننگرهار گفت: انفجار در هنگام برگزاری مراسم نماز جمعه در این مسجد رخ داده است.

قاری حنیف همچنان گفته است که گمان می‌رود مواد انفجاری از قبل در داخل مسجد جاسازی شده بود.

در این انفجار بیش از 15 نفر کشته و مجروح شدند.

کلیدواژه