قوس 08, 1400 12:36 Asia/Kabul

کارشناس سیاسی افغان گفت: هدف مقامات طالبان از مذاکرات با مقامات غربی بیشتر مساله به رسمیت شناسی این گروه و آزاد سازی پول های افغانستان از سوی آنان است.

عزیز احمد فانوس در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری با اشاره به دیدارها و گفت و گوهای مسوولان وزارت خارجه دولت سرپرست طالبان با مقامات امریکا و اتحادیه اروپا در دوحه قطر اظهار داشت: طرفین شروطی را برای هم می گذارند اما به نظر می رسد به توافقاتی هم دست پیدا کنند.

وی افزود: قبلا هم مذاکراتی بین مقامات طالبان و امریکایی ها انجام شده اما اکنون تلاش طالبان بیشتر برای به رسمیت شناخته شدن از سوی کشورها است، گمان هم نمی رود که امریکا به درخواست طالبان در مورد به رسمیت شناسی دولت این گروه پاسخ منفی دهد.

این استاد دانشگاه کابل عنوان کرد: با وجود این به نظر می رسد که هم طالبان امتیازات بیشتری بخواهند و هم امریکایی ها شرایط خاصی را برای به رسمیت شناسی طالبان و آزاد سازی پول های افغانستان بگذارند ممکن است بخواهند عناصری را داخل دولت طالبان وارد کنند، این گروه هم گفته افرادی را که در سطوح بالا در دولت قبلی کار کرده اند در دولت خود نمی پذیرد. بنابراین ممکن است امریکایی ها عناصر جدیدی را برای ورود به کابینه معرفی کنند و طالبان هم در این زمینه به توافق برسند.

به گفته فانوس مساله آزاد سازی پول های افغانستان چندان پیچیده نیست، غربی ها و به ویژه امریکایی ها می توانند پول ها را به بانک ها منتقل کنند و از آن طریق به حساب کارمندان و سایر عرصه های مورد نیاز منتقل شود. اما در مورد به رسمیت شناسی طالبان تا زمانی که شرایط گذاشته شده از سوی کشورهای مختلف عملی نشود بعید است به رسمیت شناخته شوند چنانکه کشورهای نزدیک به طالبان هم تا کنون دولت آنان را به رسمیت نشناخته اند از اینرو احتمال دارد طالبان کوتاه بیایند و برخی شرایط کشورها را بپذیرند.

این کارشناس افغان در رابطه با بحث دولت فراگیر و مشارکت همه اقوام و گروه ها در دولت طالبان هم گفت: در دولت اشرف غنی هم در سطوح بالای قدرت انحصار وجود داشت و دولت در فساد هم غرق بود، اکنون هم طالبان انحصار قدرت را در پیش گرفته اند اما مجبورند که با کشورهای دیگر توافقاتی داشته باشند و به نظر می رسد یکی از مسایل مورد بحث میان مقامات طالبان و غربی در دوحه قطر همین مورد باشد.

وی اضافه کرد: در مورد احقاق حقوق زنان و تحصیل دختران هم طالبان اعلام می کنند نسبت به دوره قبلی خود حکومت خود آزادی های بیشتری برای مردم قایل می شوند اما باید شرایط آن فراهم شود.

 

کلیدواژه