قوس 09, 1400 15:51 Asia/Kabul

مشاور سابق حامد کرزی رئیس جمهور سابق افغانستان و کارشناس سیاسی گفت: دولت های که تازه به قدرت می رسند همیشه به دنبال این هستند که مردم به آن ها مشروعیت بدهند نه این که آن ها به مردم مشروعیت ببخشند و دیدارهای اخیر برخی از شیعیان با مقامات طالبان، برای به دست آوردن حقوق مذهبی شیعه قدری شتاب زده بود.

محمد هاشم عصمت اللهی مشاور سابق حامد کرزی و کارشناس سیاسی در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری ضمن اشاره به دیدارهای برخی از سران احزاب شیعه با گروه طالبان گفت: چنین نشست های که به شکل گروهی یا انفرادی از طرف شیعیان افغانستان با طالبان صورت می گیرد بسیار شتاب زده است و بهتر آن است که این افراد به نمایندگی از حزب سیاسی که آن را رهبری می کنند با طالبان صحبت کنند.

وی ادامه داد: مطرح کردن بحث حقوق شیعیان نباید در این شرایط که هنوز طالبان به ثبات سیاسی دست پیدا نکرده اند مطرح شود و با توجه به این که شیعیان شهروندان افغانستان هستند باید حقوق همه شهروندان کشور مطالبه شود.

این کارشناس افغان بیان داشت: دولت های که تازه به قدرت می رسند همیشه به دنبال این هستند که مشروعیت خود را از مردم بگیرند نه این که آن ها به مردم مشروعیت ببخشند و کسانی که حقوق شیعیان را در حال حاضر مطالبه می کنند درک درستی از این موضوع ندارند.

عصمت اللهی اظهار داشت: در حال حاضر آنچه که باید در افغانستان از سوی طالبان مراعات شود، حقوق شهروندی، عدالت اجتماعی و شایسته سالاری است که شیعیان باید این حقوق را برای همه اقوام مطالبه کنند.

لازم به ذکر است که قاری حافظ ذاکرالله، از مقامات طالبان، گفت نهادی با عنوان «کمیسیون بررسی حقوق شیعیان» به دستور رهبران طالبان ایجاد شده است و در مورد جایگاه سیاسی و حقوق شهروندی شیعیان در افغانستان تصمیم می‌گیرد.

ذاکرالله، در گفت‌وگو با ایندیپندنت گفت که کار روی ایجاد کمیسیون بررسی حقوق شیعیان نهایی شده است و به‌زودی، ساختار و فعالیت‌های این نهاد توسط رهبران طالبان به گونه رسمی اعلام می‌شود. به گفته قاری حافظ ذاکرالله، او به عنوان رئیس این کمیسیون تعیین شده است و کمیسیون مذکور موظف است در مورد جایگاه شیعیان در ساختار دولت طالبان و حقوق قانونی آنان، فعالیت کند

ذاکرالله گفت: «از یک ماه پیش بدین‌سو، گفت‌وگوهایی را با متنفذان و نمایندگان شیعیان افغانستان آغاز کردیم و تلاش کردیم همه آنان با طالبان بیعت کنند و سپس در مورد جایگاه آنان در دولت تصمیم بگیریم

رئیس کمیسیون بررسی حقوق شیعیان در دولت طالبان از ارایه‌ جزئیات بیشتر در مورد طرح و راهکار طالبان برای تعیین حقوق شیعیان خودداری کرد، و گفت: «به‌زودی جزئیات آن از سوی رهبران طالبان با مردم در میان گذاشته می‌شود.

در همین حال، سران حزب حرکت اسلامی که در روزهای اخیر، به نمایندگی از شیعیان افغانستان با مقامات طالبان ملاقات می‌کنند، نسبت به تشکیل کمیسیون بررسی حقوق شیعیان توسط طالبان، ابراز امیدواری کرده‌اند.

تشکیل کمیسون بررسی شیعیان در حال صورت گرفته است که چند روز پیش هم گردهمایی از هزاره‌ها و شیعیان در کابل در حمایت از حکومت طالبان برگزار شد.

کلیدواژه