قوس 18, 1400 13:34 Asia/Kabul

کارشناس سیاسی افغان گفت: این احتمال وجود دارد که اختلافات و اقدامات سلیقه ای و احساس خطر از برخی نخبگان امنیتی، باعث قتل تعدادی از نظامیان پیشین از سوی نیروهای طالبان شده باشد.

محمد مختاری در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری با اشاره به گزارش اخیر سازمان دیده بان حقوق بشر در مورد محاکمه و اعدام صحرایی تعداد زیادی از نظامیان پیشین افغانستان و رد این گزارش از سوی طالبان گفت: با وجود اینکه از سوی رهبر طالبان عفو عمومی اعلام شده اما گزارش هایی از دستگیری و اعدام تعدادی از نظامیان پیشین از سوی نیروهای طالبان منتشر شده  که در این زمینه نکاتی قابل توجه است.

وی افزود: اختلافاتی که در درون طیف های تشکیل دهنده طالبان وجود دارد سبب شده با وجود سیاست های کلی طالبان، اقدامات سلیقه ای انجام شود. اگرچه از سوی رهبری طالبان عفو عمومی اعلام شده اما طیف های تند روی هستند که در درون طالبان اقدامات خودسرانه انجام می دهند و یا تسویه حساب های شخصی می کنند.

به گفته این کارشناس سیاسی تعدادی از طالبان هم از برخی نخبگان امنیتی احساس خطر می کنند، بنا بر این برخی نظامیان سابق را می ربایند یا به قتل می رسانند و به نوعی فضای رعب و وحشت ایجاد می کنند تا تعداد زیادی از افرادی که ممکن است در آینده خطر تلقی شوند، کشور را ترک کنند.

مختاری عنوان کرد: نکته دیگر می تواند سیاست دوگانه طالبان باشد به این معنی که سیاست اعلامی شان با سیاست اعمالی شان متفاوت باشد و آنچه در رسانه ها برای جلب افکار عمومی و جلب توجه جامعه جهانی اعلام می کنند و برای مقدمه چینی جهت به رسمیت شناخته شدنشان مطرح می کنند با آنچه انجام می شود فرق داشته باشد.

وی تصریح کرد: طالبان سعی می کنند مسایل را به صورت بسیار ملایم مطرح کنند در حالی که با توجه به رویه، سیاست و اندیشه خاص و تند روانه ای که دارند و تعریفی که از دین و شریعت دارند حضور برخی شخصیت ها و چهره ها را بر نمی تابند و ممکن است درپی به دام انداختن و یا حذف فیزیکی آن ها باشند. به این لحاظ ممکن است نیروهایی از طالبان به صورت غیر رسمی اقداماتی را در این جهت انجام دهند و این اقدامات خارج از دید و اطلاع رهبران طالبان هم نباشد.

این کارشناس سیاسی در مورد پیامدها و تبعات برخورد نشدن با نیروهایی از طالبان که دست به چنین اقداماتی می زنند گفت: با این سیاست و مدیریت مسلما جامعه جهانی و کشورهای دنیا هیچ گاه دولت طالبان را به رسمیت نخواهند شناخت و این سبب می شود که مشکلات زیادی در داخل افغانستان بروز کند و در درون طالبان نزاع ایجاد شود و مشکلات امنیتی و اقتصادی مردم هم بیشتر شده و چالش های زیاد دیگری نیز به وجود آید.

وی اضافه کرد: پیامد دیگر آن هم نارضایتی های گسترده مردمی است، این مردم دوره بیست ساله نسبتاً آزادی را تجربه کردند، بسیاری از نیروها در این شرایط به رشد و بلوغ رسیدند که شرایط خفقان را بر نمی تابند و امکان بروز خیزش های مردمی وجود دارد که می تواند حکومت طالبان را با چالش جدی مواجه کند.

 

کلیدواژه