قوس 21, 1400 15:21 Asia/Kabul

کارشناس سیاسی افغان گفت: در حال حاضر قدرت در دست طالبان است و این گروه در سرتاسر افغانستان تسلط دارد و کشورهای خارجی هم مجبور هستند با طالبان تعامل داشته باشند چون این ها قدرت و جغرافیا را در اختیار دارند ولی این گروه تا کنون در عمل هیچ اقدامی برای ایجاد حکومت فراگیر انجام نداده است.

سید جواد موسوی کارشناس افغان در امور سیاسی در گفت وگو با خبرنگار رادیو دری گفت: بعد از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان که با زور بر اوضاع مسلط شدند، این گروه اعلام عفو عمومی کرد و تا حالا هم مدام صحبت از تشکیل حکومت فراگیر می کند ولی تا کنون نه تنها کشورهای خارجی، بلکه مردم افغانستان هم تا هنوز طالبان را به رسمیت نشناخته اند و این گروه اگر می خواهد به رسمیت شناخته شود باید در عمل حکومت فراگیر شکل دهد تا همه مردم خود را در آن شریک ببینند.

وی تصریح کرد: طالبان تا هنوز در مقابل خواست مردم و کشورهای جهان مقاومت کرده اند و حاضر نشده اند حکومت همه شمول تشکیل بدهند و در حال حاضر هم می خواهند با شعارهای خود مردم را فریب دهند.

این کارشناس افغان در مورد نشست وزیران خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی که قرار است به زودی در پاکستان برگزار شود گفت: پاکستان بر اوضاع افغانستان و طالبان کاملا مسلط است و این نشست هم در جهت به رسمیت شناختن این گروه برگزار می شود، ولی تا زمانی که طالبان در جهت ایجاد یک حکومت فراگیر حرکت نکنند این گونه نشست ها هیچ سودی برای طالبان نخواهد داشت.

موسوی یادآور شد: در حال حاضر قدرت مطلق افغانستان در دست طالبان است و در سرتاسر کشور تسلط دارند و کشورهای خارجی هم مجبور هستند با طالبان تعامل داشته باشند چون این گروه قدرت و جغرافیا را در  اختیار دارند، ولی تا کنون در عمل هیچ اقدامی برای ایجاد حکومت فراگیر انجام نداده اند.

لازم به ذکر است که شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان هفته گذشته اعلام کرد که اسلام‌آباد 28 قوس/آذر 1400میزبان وزیران خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی خواهد بود تا توجه جهان را به بحران انسانی در حال وقوع در افغانستان جلب کند.

گفتنی است که نشست فوق‌العاده این سازمان شامل هیئت‌هایی از اتحادیه اروپا خواهد بود و برای شرکت در این نشست از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متشکل از آمریکا، روسیه، چین، انگلیس و فرانسه نیز دعوت شده است.

در همین حال ذبیح‌الله مجاهد معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ و سخنگوی طالبان از اعضای سازمان همکاری اسلامی خواست تا در نشست آتی خود در پاکستان دولت سرپرست طالبان را به رسمیت بشناسند.

مجاهد گفت: ما خواهان روابط خوب با کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی هستیم و از نشست آتی می‌خواهیم که از ما حمایت کنند و دولت امارات اسلامی افغانستان را به رسمیت بشناسند.

وی افزود: ما برادر آنها هستیم و آنها باید از ما حمایت کنند و دولت افغانستان را به رسمیت بشناسند. ما به برسمیت شناخته شدن، حمایت و همکاری آنها نیاز داریم.

کلیدواژه