جدی 06, 1400 18:34 Asia/Kabul
  • انتقاد چین از آمریکا و ناتو در مورد افغانستان
    انتقاد چین از آمریکا و ناتو در مورد افغانستان

چین، آمریکا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» را مسئول اوضاع کنونی افغانستان دانست.

«ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت امور خارجه چین ضمن فراخواندن آمریکا به تامل در رفتارش در افغانستان از واشنگتن خواست دارایی های فرامرزی این کشور را آزاد کند.

چین در حالی از رفتار و عملکرد آمریکا و ناتو در دو دهه گذشته در افغانستان انتقاد می کند که دولت پکن نیز در حوزه های اقتصادی و تجاری این کشور حضوری فعال داشت و آمریکا و ناتو نیز در بخش نظامی و امنیتی افغانستان تسلط داشتند.

بنابراین در شرایط و وضعیت دو دهه گذشته افغانستان که امروز با حضور طالبان در عرصه قدرت بیش از پیش وخیم تر شده است شورای امنیت سازمان ملل نیز نقش دارد، زیرا متناسب با توان و ظرفیت و جایگاه بین المللی اش در تحولات افغانستان نقش ایفا نکرد.

«چنگیز پهلوان» کارشناس مسایل بین المللی در این باره می گوید: "سازمان ملل و شورای امنیت سازمان ملل با استقرار نیروهای بین المللی در افغانستان آنگونه که انتظار مردم این کشور بود عمل نکرد و عملا اوضاع را به آمریکا و ناتو واگذار کرد."

آمریکا و ناتو مقصران اصلی اوضاع بحرانی افغانستان

با این حال تردیدی نیست مقصران اصلی اوضاع افغانستان آمریکا و ناتو هستند که در دو دهه گذشته نه تنها به مسئولیت‌های خود در دولت و ملت سازی در این کشور عمل نکردند بلکه با توافق طالبان و ایجاد شرایط لازم برای حاکمیت مجدد این گروه در افغانستان اکنون درحال تنبیه کردن مردم افغانستان هستند.

آمریکا در دو دهه اشغال افغانستان نه تنها با جرم و جنایات بسیار لکه ننگی از خود در این کشور برجای گذاشت بلکه اکنون نیز با بلوکه کردن دارایی های افغانستان همچنان مردم این کشور را با فاجعه مرگبار روبرو می کند.

«حسین آهی» کارشناس مسایل افغانستان هم براین اعتقاد است: "تحولات افغانستان نقشه و دسیسه آمریکا بود که اکنون با سرنوشت مردم آن کشور بازی می کند و تحولات آتی افغانستان را در برابر مطامع شوم خود گرو گرفته است."

در هر حال، آمریکا در عمل نشان داده است که تنها منافع خود را در افغانستان و منطقه پیگیری می کند و به هیچ وجه به جان و مال و ناموس مردم افغانستان پایبند نیست.

بدون تردید آمریکا با بلوکه کردن پولهای افغانستان که بالغ بر نه میلیارد دلار است می کوشد طالبان را وادار به پذیرش خواسته های واشنگتن کند.

البته به نظر می رسد، آمریکا خواهان عمل طالبان به توافقنامه دوحه میان دو طرف است و از این جهت از دیدگاه مردم افغانستان طالبان نیز با توافق با دشمن این کشور بهانه لازم را به واشنگنتن داد که اکنون مردم را برای وادار کردن طالبان به اجرای توافقنامه دوحه تحت فشار قرار دهد. 

کلیدواژه