جدی 11, 1400 13:53 Asia/Kabul

کارشناس سیاسی افغان در امور سیاسی گفت: نام اشرف غنی به عنوان فاسد ترین رئیس جمهور افغانستان که این کشور را به سمت بحران برد در تاریخ ثبت خواهد شد؛ واضح است که اظهارات اخیر وی در حقیقیت نوعی فرا فکنی است.

 

محمد مختاری کارشناس سیاسی افغان در گفت و گو با رادیو دری در مورد اظهارات تازه اشرف غنی رئیس جمهور سابق افغانستان گفت: واضح است که این نوع اظهارات و ابراز نظر در حقیقیت نوعی فرا فکنی است و سیاست های اشرف غنی در راستای سیاست های امریکا بوده است.

وی تصریح کرد: خلیل زاد یک آمریکایی است و در راستای سیاست های آمریکا در افغانستان حرکت می کرد و مردم افغانستان همین دیدگاه را در قبال اشرف غنی هم دارند چرا که او هم تابعیت آمریکایی دارد و با زور و قدرت امریکایی ها به قدرت رسید و هیچ جایگاه اجتماعی در میان مردم نداشت و در معادلات سیاسی و تحولات دو دهه اخیر افغانستان کوچکترین نقشی را به عنوان یک چهره مستقل ایفا نکرد.

مختاری افزود: در دو انتخابات اخیر ریاست جمهوری که در افغانستان برگزار شد اشرف غنی با تقلب رئیس جمهور شد که مقصر همه این تقلب ها و حوادث بعدی آن آمریکایی ها بودند و الان برای این که به نحوی فرافکنی کرده باشد و فضای که علیه او ایجاد شده را خاموش کند می خواهد باز هم با سخنان خود مردم را فریب دهد.

این کارشناس افغان اظهار داشت: واضح و روشن است که مردم دیگر فریب نمی خورند و می دانند که اشرف غنی چگونه از افغانستان فرار کرد و مردم را تتها گذاشت، ما در افغانستان بودیم و اوضاع را زیر نظر داشتیم و در جریان همه امور سیاسی و امنیتی قرار داشتیم و کاملا واضح بود که خود اشرف غنی، وزارت دفاع و داخله را به گونه ای غیر مستقیم خلع صلاح کرد و صلاحیت را از مسئولین امنیتی و نظامی گرفت.

مختاری تاکید کرد: نام اشرف غنی به عنوان فاسد ترین رئیس جمهور افغانستان و خائن ترین مسئولی که افغانستان را به سمت بحران برد در تاریخ ثبت خواهد شد.

لازم به ذکر است که اشرف غنی، رییس‌جمهور پیشین افغانستان که پس از سقوط این کشور به‌دست طالبان به امارات فرار کرده، در اولین گفت‌وگوی رسمی خود با یک رسانه انگلیسی گفت که دلیل اصلی سقوط افغانستان، اعتماد او به شرکای بین‌المللی از جمله آمریکا بود.

وی در مصاحبه با شبکه 4 رادیوی بی‌بی‌سی، گفت: «در مورد من کاملا سیاه‌نمایی کردند. هیچ وقت به ما فرصت ندادند که با[طالبان بنشینیم. خلیل‌زاد با آن‌ها نشست. این مسأله‌ آمریکایی شد. ما را کنار گذاشتند

غنی این اظهارات را در گفت‌وگو با ژنرال نیک کارتر، رئیس ستاد مشترک ارتش انگلیس مطرح کرد.

وی افزود که اگر در کابل می‌ماند نمی‌توانست چیزی را تغییر بدهند.

اشرف غنی همچنین در ادامه تصریح کرد که حمدالله محب به او گفت که یگان محافظت از ریاست‌جمهوری از هم پاشیده و اگر در برابر طالبان مقاومت شود، همه کشته می‌شوند

رئیس‌جمهور فراری افغانستان خاطرنشان کرد که حمدالله محب به معنای واقعی کلمه وحشت کرده بود و به برای ترک ارگ ریاست‌جمهوری بیش از دو دقیقه فرصت نداد.

اشرف غنی همچنین گفت که تنها دقایقی پس از آن تصمیم به ترک افغانستان گرفت که محافظانش گفتند دیگر امکان حفاظت از او یا پایتخت را ندارند. به‌گفته‌ غنی، محافظانش به او گفتند که طالبان به تعهد خود در خودداری از ورود به کابل عمل نکرده‌اند.

کلیدواژه