جدی 21, 1400 20:03 Asia/Kabul
  • واکنش طالبان به اظهارات رئیس جمهوری تاجیکستان درخصوص ایجاد کمربند امنیتی در اطراف افغانستان
    واکنش طالبان به اظهارات رئیس جمهوری تاجیکستان درخصوص ایجاد کمربند امنیتی در اطراف افغانستان

طالبان، اظهارات رئیس جمهوری تاجیکستان مبنی بر وجود پایگاه های داعش در افغانستان را کذب خواند.

 بلال کریمی معاون سخنگوی دولت طالبان در پیامی توییتری، ادعای امام علی رحمان رئیس جمهوری تاجیکستان مبنی بر ایجاد پایگاه های داعش در افغانستان با هدف اقدامات تخریبی در مرز مشترک افغانستان - تاجیکستان را قویا رد کرد.

کریمی گفت، تاجیکستان و هیچ کشور دیگری از خاک افغانستان تهدید نمی شود.

رحمان روز دوشنبه در نشست فوق العاده سازمان پیمان امنیت جمعی از تقویت مواضع داعش در افغانستان ابراز نگرانی کرد.

رئیس جمهوری تاجیکستان گفته بود، بیش از ۶ هزار داعشی در مرز مشترک افغانستان با کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی مستقر شده‌اند.

مسئله فعالیت داعش در افغانستان تا قبل از تسلط طالبان براین کشور نیز همواره از نگرانی های همسایگان افغانستان بوده است.

با قدرت یابی مجدد طالبان در افغانستان، اقدامات مرگبار داعش نه تنها در این کشور فروکش نکرد بلکه این حملات هدفمندتر از گذشته ادامه پیدا کرد.

حمله تروریستی داعش به دو مراسم نمازجمعه شیعیان در ولایات قندوز و قندهار افغانستان که صدها شهید و مجروح برجای گذاشت، از اقدامات تروریستی این گروه در این کشور در پنج ماه گذشته بود که انتقادهای گسترده ای را علیه دولت طالبان به دنبال داشت.

به رغم آنکه طالبان در روزهای نخست بدست گرفتن قدرت در افغانستان و در ادامه با تداوم حملات داعش بر مقابله همه جانبه با این گروه تروریستی تاکید کرد اما همچنان داعش در این کشور حملات مرگبار انجام می دهد و نشانه هایی از افول اقدامات تروریستی آن دیده نشده است.

با شدت گرفتن اقدامات داعش در افغانستان، دولت طالبان وعده مبارزه بی امان با داعش را مطرح کرد که البته تاکنون گزارشی رسمی از جزییات این اقدامات منتشر نکرده است.

با وجود حملات ویران کننده و مرگبار داعش اما مقامات طالبان، گروه تروریستی داعش را خطری جدی برای افغانستان نمی دانند که طرح چنین اظهاراتی موجب نگرانی مردم این کشور و کشورهای همسایه شد.

این گمانه در داخل و خارج از افغانستان وجود دارد که چنانچه طالبان، گروه تروریستی داعش را خطری جدی نداند بنابراین اقدامات مهار کننده  موثری ضد این گروه بکار نمی گیرد که این مسئله بر ایجاد ناامنی بیشتر در افغانستان و تسری آن به کشورهای همسایه می افزاید.

بر همین اساس است که رئیس جمهوری تاجیکستان در نشست فوق العاده سازمان امنیت جمعی درباره خطر حملات داعش از خاک افغانستان به کشورهای عضو این سازمان هشدار داده است و از دولت طالبان خواسته تا با این گروه تروریستی مقابله موثر کند.  اگر چه طالبان در واکنش به اظهارات رئیس جمهوری تاجیکستان ،وجود هر گونه پایگاه داعش در افغانستان را رد کرده است اما قطعا این موضع طالبان در داخل و خارج این کشور مورد پذیرش نخواهد بود.

چنانچه طالبان بخواهند در مواجهه با موضوع  حضور داعش در افغانستان، این مسئله را انکار کند تنها صورت مسئله را پاک کرده است که هیچ گاه نمی تواند به معنای از بین رفتن تهدید این گروه تروریستی برای این کشور و همسایگان باشد.

بنابراین، دولت طالبان به جای انکار وجود پایگاه های داعش در افغانستان باید با مقابله موثر با این گروه که نتیجه آن در کاهش ناامنی ها بروز پیدا می کند، به اثبات وعده خود درخصوص تامین امنیت داخلی و جلوگیری از تهدید دیگر کشورها از خاک افغانستان همت گمارد.

پیشنهاد تاجیکستان برای ایجاد کمربند امنیتی در اطراف افغانستان

واکنش طالبان به اظهارات رئیس جمهور تاجیکستان

کلیدواژه