جدی 22, 1400 15:34 Asia/Kabul

کارشناس سیاسی افغان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در زمینه سازی برای مذاکره حکومت موقت طالبان و جریان مخالف آن برای حل اختلافات نقش محوری و تاثیرگذاری دارد.

داکتر محمد هاشم عصمت اللهی در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری گفت: نقش جمهوری اسلامی ایران در تحولات منطقه، خاورمیانه، آسیای مرکزی و جنوب شرق آسیا بسیار تاثیرگذار و اساسی است به ویژه در قضیه افغانستان با توجه به مرز مشترک و اشتراکات تاریخی، فرهنگی، دینی و روابط در این زمینه ها ایران به عنوان یک قدرت بزرگ منطقه می تواند تاثیرگذاری خود را داشته باشد.

وی افزود: خروج امریکا و ناتو از افغانستان و روی کار آمدن طالبان در این کشور تحول بزرگی است که پس از بیست سال شاهد آن بودیم، با توجه به سابقه ای که مردم افغانستان از حکومت پنج ساله طالبان در گذشته داشتند، نگرانی های زیادی وجود داشت و مردم به این فکر بودند که آیا باید با طالبان تعامل کرد یا تقابل، تعدادی شعار تقابل سر دادند و تعدادی هم به تعامل روی آوردند.

به گفته این کارشناس سیاسی با رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی و استراتژی که از سوی جمهوری اسلامی ایران اعلام شد، رویکردی شکل گرفت بر این اساس که نه تقابل و نه تعامل، بلکه مذاکره، هم اندیشی و حضور تمام اقشار مردم در حاکمیت افغانستان که به این ترتیب باب مذاکرات باز شد و رفت و آمدهایی شکل گرفت و هیات های طالبان سفرهایی را به برخی کشورها از جمله پاکستان و ایران انجام دادند.

عصمت اللهی عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران از روی نیک اندیشی نسبت به افغانستان گزینه مذاکره با طالبان را در دستور کار خود قرار داد و سفر اخیر امیر خان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت موقت طالبان به تهران و ملاقاتی که با مسوولان ایرانی داشت هم در همین راستا بود.

وی بیان داشت که هدف جمهوری اسلامی ایران برقراری صلح و تفاهم میان طالبان و گروه های مخالف آن بوده و این کار بزرگی است که بین جریان حول محور احمد مسعود و اسماعیل خان و طالبان باب مذاکره گشوده شد. البته این انتظار وجود ندارد که تمام مسایل در زمان اندک حل شود. حتما جزئیات دیدارها و نتایج آن و نیت ایران به کابل و قندهار منتقل می شود.

عصمت اللهی با بیان اینکه مذاکره اصولا یک فرآیند زمانبر است و نشست های رو در رو کمک می کند که مسایل حل شود و در فازهای بعدی پیشرفت حاصل شود، اظهار امیدواری کرد که این روند ادامه پیدا کند و به نتیجه برسد تا در افغانستان از جنگ و خونریزی جلوگیری شود.

وی اضافه کرد: اینکه طالبان پس از نشست قطر جمهوری اسلامی ایران را برای مذاکره انتخاب کرده اند گام مثبتی است و طالبان هم متوجه شده اند که جستجوی راه حل مسایل افغانستان در محوریت امریکا یک تجربه اشتباه است و بحران افغانستان راه حل منطقه ای دارد آن هم در محوریت جمهوری اسلامی ایران.

 

کلیدواژه