جدی 24, 1400 11:25 Asia/Kabul
  • خط آهن «خواف- هرات» یکی از مهمترین ظرفیت های برای توسعه تجارت ایران و افغانستان
    خط آهن «خواف- هرات» یکی از مهمترین ظرفیت های برای توسعه تجارت ایران و افغانستان

خط آهن «خواف- هرات» یکی از مهمترین ظرفیت‌ها برای توسعه تجارت بین ایران و افغانستان است.

مشترکات فراوان جمهوری اسلامی ایران و افغانستان در عرصه‌های مختلف و داشتن حدود هزار کیلومتر مرز مشترک و مزایای دیگر باعث شده است که میزان مبادلات اقتصادی میان دو کشور امروز به بیش از سه میلیارد دلار درسال برسد، اما هنوز هم حجم روابط تجاری و اقتصادی دو کشور به نقطه ایده آل نرسیده است.

خط آهن خواف- هرات به طول دویست و بیست و پنج کیلومتر که شانزده سال قبل، عملیات اجرایی آن آغاز شده  یکی از فرصت‌های ایده آل برای گسترش روابط تجاری و اقتصادی میان ایران و افغانستان است.

این خط آهن در زمان دولت سابق افغانستان به بهره برداری رسید، اما هیچ وقت به جز یکی دو قطار آزمایشی بر روی ریل‌های آن حرکت نکرد، خط آهن خواف- هرات سالانه ظرفیت انتقال شش میلیون تن کالا و یک میلیون نفر مسافر را دارد.

هم اکنون تجارت بین  ایران و افغانستان از طریق سه گذرگاه مرزی صورت می‌گیرد که مهمترین آن اسلام قلعه در استان هرات افغانستان است، حجم بالای کامیون‌ها در این گذرگاه سال گذشته باعث نابودی نزدیک به هزار کامیون براثر یک آتش سوزی گسترده شد.

هیات سیاسی- اقتصادی دولت طالبان که اکنون حاکمان افغانستان هستند در سفر اخیرا  خود به ایران ، گفتگو‌هایی را برای گسترش تجارت با ایران و استفاده از ظرفیت‌های ریلی با مسئولان جمهوری اسلامی ایران داشتند.

«نورالدین عزیزی» سرپرست وزارت تجارت دولت موقت طالبان در افغانستان با اشاره به دیدار‌های خود با مسئولان وزارت راه و شهرسازی و راه آهن ایران گفت: سفر اخیر به  ایران پردستاورد بود و ما برای توسعه روابط تجاری و ترانزیتی با جمهوری اسلامی ایران، گفتگو‌ها و مذاکرات سازنده‌ای داشتیم و به توافقاتی دست یافتیم.

البته دستور سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز در ابلاغ قانون توافقنامه بین المللی ایران و افغانستان در خصوص ارتباط بین المللی راه آهن به وزارت راه و شهرسازی  این امید را ایجاد کرده که سوت قطار در خط ریلی خواف- هرات به صورت عملی به صدا درآید.

با ابلاغ این موافقتنامه ابرپروژه ریلی خواف - هرات و اتصال ریلی ایران و افغانستان به عنوان ششمین مرز ریلی ایران آغاز می‌شود که توسعه افغانستان و افزایش قدرت ترانزیتی ایران را به همراه خواهد داشت.

آنطور که پیش بینی شده است خط آهن خوف- هرات پس از رسیدن به شمال افغانستان به خطوط آهن کشور‌های آسیای مرکزی متصل شود.

خط آهن خواف هرات علاوه بر اینکه اتصال خط آهن ایران  به خطوط ریلی آسیای مرکزی  می‌شود بلکه زمینه دسترسی افغانستان را نیز به عنوان کشوری که کاملا در خشکی احاطه شده است به دریا‌های آزاد و بازار‌های اروپا فراهم می‌کند.

 

کلیدواژه