جدی 25, 1400 12:29 Asia/Kabul

کارشناس سیاسی ایرانی گفت: اگرچه مذاکرات ایران و گروه چهار به علاوه یک در زمینه فعالیت های هسته ای ایران موسوم به "برجام" رو به پیشرفت به نظر می آید اما غربی ها همچنان به دنبال تداوم فشار و تهدید علیه ایران هستند.

سید رضا میرطاهر در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری یا دآور شد که هشتمین دور مذاکرات ایران و گروه چهار به علاوه یک که با حضور غیر مستقیم امریکا در وین در حال برگزاری است بازخوردهای متفاوتی داشته، به گونه ای که از یکسو شاهد برخی اظهارات در زمینه پیشرفت مذاکرات هستیم به ویژه نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین بر این مساله تاکید کرده است. آقای علی باقری رئیس هیات ایرانی در وین هم به برخی پیشرفت ها در این مذاکرات اشاره کرده است.

وی اظهار داشت: اما در میان غربی ها بیشتر رویکرد منفی وجود دارد به ویژه فرانسه به عنوان پلیس بد تلاش می کند که رویکرد فشار و تهدید را علیه ایران تداوم ببخشد چنانکه وزیر خارجه فرانسه روز چهارشنبه ادعا کرد که ایران و قدرت های جهانی با وجود پیشرفت هایی که در پایان ماه دسامبر رخ داده هنوز از هر گونه توافقی برای احیای برجام دور هستند.

این کارشناس سیاسی عنوان کرد: به نظر می رسد غربی ها تمام تلاش خود را انجام می دهند که به هر نحو ممکن خواسته های خود را به کرسی بنشانند و یا ایران را وادار کنند که در راستای این خواسته ها حرکت کند در مقابل شاهد رویکرد مشخص و قاطع ایران هستیم که خواهان این است که تمرکز مذاکرات بر لغو تحریم های ظالمانه و یکجانبه امریکا علیه ایران و راستی آزمایی آن باشد و در مرحله بعد بحث بازگشت ایران به تعهدات برجامی مطرح خواهد شد.

میرطاهر تاکید کرد: غربی ها به دنبال آن هستند که بیشتر خواسته های خود را در موضوع بگنجانند ضمن اینکه نباید از نقش منفی رژیم صهیونیستی غافل شد. اگر قرار است که مذاکرات وین به جایی برسد دو طرف باید در مورد خواسته های خود حد مشخصی را قرار دهند و مخصوصا رسیدن به نوعی توافق دوجانبه در مورد اقدامات متقابل از سوی طرف دیگر می تواند در این زمینه کارساز واقع شود.

وی اظهار کرد: به نظر می رسد که بیشترین گره کار و مانع رسیدن به یک توافق تلاش غربی ها به ویژه امریکا است تا به هر نحو ممکن خواسته های خود را به ایران تحمیل کنند بدون اینکه توجهی به خواسته های به حق ایران داشته باشند. تا زمانی که این رویکرد ادامه داشته باشد نمی توان انتظار داشت که پیشرفت واقعی در مذاکرات رونما شود.

این کارشناس سیاسی ایرانی گفت: ایران آمادگی کامل دارد که به توافق عمل کند تفکری که در ایران وجود دارد و حسین امیر عبداللهیان وزیر خارجه ایران هم در مورد آن اظهاراتی داشته این است که غربی ها آماده بازگشت سریع به تعهدات خود نیستند و به همین دلیل تعلل دارند. د رحالیکه ادعا می کنند ایران جدی نیست، به دنبال توافق نمی باشد و درپی خرید زمان است.

وی تاکید کرد: این ادعا کاملا نادرست است، هیات ایرانی و ترکیب آن به ویژه در دور هفتم مذاکرات نشان داد که ایران به دنبال رسیدن به یک توافق واقعی می باشد اما غربی ها نتوانسته اند تا کنون به اجماع لازم برای اجرایی کردن توافقات احتمالی برسند.

وی با اشاره به تاکید ایران بر ضمانت اجرایی توافق احتمالی گفت: خواست ایران این است که امریکا حداقل در دوره ریاست جمهوری بایدن به تعهد خود پایبند بماند. نکته دیگر این است که پایبندی امریکا به تعهداتش لازم است تا شرکت های دیگر بتوانند در ایران سرمایه گذاری کنند یا با ایران همکاری های تجاری، اقتصادی داشته باشند زیرا امریکا با توجه به تحریم هایی که اعمال کرده همواره شرکت های بین المللی را از همکاری با ایران بازداشته است.

 

کلیدواژه