جدی 28, 1400 12:47 Asia/Kabul

کارشناس سیاسی افغان گفت: بحث رهبری طالبان و چهره اش از ابتدای پیدایش این گروه تاکنون در هاله ای از ابهام قرار دارد و این موضوع گمانه زنی های مختلفی را هم در قبال داشته است.

محمد مختاری در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری در مورد اخباری که از سفرهای ملا هبت الله آخند زاده رهبر طالبان به برخی ولایت ها و اخیرا به هلمند و پیام هایی از وی منتشر شده اظهار داشت: یکی از مسایلی که از زمان پیدایش گروه طالبان مورد توجه بوده راز آلود بودن بحث رهبری آن بوده، چه در زمان رهبری ملا عمر که پس از سال ها معلوم شد چه کسی بوده و چه زمانی و چگونه از دنیا رفته و چه رهبران پس از وی که به صورت راز آلود زندگی کرده اند.

وی افزود: این امر باعث شده که برخی تصور کنند رهبری طالبان موضوعی خیالی است و اصل رهبری طالبان در حقیقت همان آی. اس. آی پاکستان است و طرح و برنامه و احکام از سوی آن تنظیم و از آدرس یک شخص موهوم که وجود خارجی ندارد به خورد رسانه ها و جامعه داده می شود.

به گفته این کارشناس سیاسی در مورد ملا هبت ا.. که از وی به عنوان رهبر کنونی طالبان یاد می شود هم گمانه زنی ها اینگونه است که یا شخصی به این نام وجود ندارد و یا اگر هم وجود داشته در زمانی بوده و شاید از دنیا رفته، کشته شده و یا تاریخ مصرف وی تمام شده باشد. اما برای اینکه حکومت طالبان یک محل رجوع دینی و محترم داشته باشد به ویژه برای مردم افغانستان که بسیار مذهبی هستند از چنین عنوانی استفاده می کنند.

مختاری یاد آور شد: وقتی اعلام شد که ملا هبت ا.. از پاکستان وارد قندهار شده و در پیام هایی هم که صادر کرد چهره اش نشان داده نشد، اکنون هم که گفته می شود سفرهایی به برخی ولایت ها از جمله هلمند داشته تصویری از وی نشان داده نشده است. اگر از سوی رسانه های رسمی این کار صورت نگرفته در عصر ارتباطات تمام مردم تلفن همراه دارند و به راحتی می توان از صحنه های مختلف تصویر گرفت و آن را منتشر کرد مخصوصا که مردم بسیار کنجکاو هستند چهره رهبر طالبان را ببینند و مطمئن شوند که شخصی به نام ملا هبت ا.. آخند زاده وجود دارد.

این کارشناس افغان همچنان گفت: اینکه چنین شخصی وجود دارد یا ندارد یک بحث است، اما بحث دیگر پیام ها و برنامه هایی است که به نام وی اعلام می شود که حاوی سفارش های صلح آمیز، برخورد مناسب با مردم و حقوق آنان، گره گشایی از مشکلات اقتصادی و فرهنگی مردم بوده است. این پیام ها به صورت کلی خوب ارزیابی می شود اما اینکه از چه آدرسی صادر می شود مشخص نیست.

وی اضافه کرد: مسایل امنیتی برای مخفی ماندن چهره رهبر طالبان که گاهی مطرح می شود هم قانع کننده نیست چون این موضوع برای دیگر رهبران طالبان هم وجود دارد و به آن حدی که برخی چهره های طالبان مخصوصا از گروه حقانی مورد پیگرد جهانی قرار دارند و حتی برای آن ها جایزه های بزرگ گذاشته شده ملا هبت ا.. مورد پیگرد نیست و چنین جایزه ای هم برای او گذاشته نشده است.

کلیدواژه