دلو 02, 1400 13:07 Asia/Kabul
  • دومین رزمایش مشترک دریایی ایران، روسیه و چین در اقیانوس هند
    دومین رزمایش مشترک دریایی ایران، روسیه و چین در اقیانوس هند

ایران، روسیه و چین روز جمعه دومین رزمایش مشترک دریایی خود را با عنوان «کمربند امنیت دریایی ۲۰۲۲» در منطقه شمال اقیانوس هند، برگزار کردند.

در این رزمایش، تمرین‌های تاکتیکی مختلف از جمله نجات شناور دچار حریق، آزادسازی شناور ربوده شده، تیراندازی علیه اهداف مشخص و تیراندازی شبانه به اهداف هوایی انجام شد.

سه یگان نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ، ۱۱ یگان نیروی دریایی ارتش ایران ، سه یگان از روسیه و دو یگان نیروی دریایی چین در این رزمایش شرکت داشتند.

تقویت امنیت تجارت دریایی بین المللی، مقابله با دزدی دریایی و تروریسم دریایی، تبادل اطلاعات در حوزه امداد و نجات دریایی و تبادل تجربه‌های عملیاتی و تاکتیکی، از جمله اهداف این رزمایش بود.

امیر دریادار دوم "مصطفی تاج‌الدینی" سخنگوی رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی 2022، پیام برگزاری این رزمایش را رسیدن هر سه کشور به سطح معنادار و قابل توجهی از روابط نظامی دانست و گفت: "امروز جمهوری اسلامی ایران به سطحی از قدرت در عرصه دریا رسیده است که می‌تواند محوریت و فرماندهی رزمایش‌ها در کنار قدرت‌های بزرگ دریایی را عهده‌دار شود."

برای هر سه کشور ایران ، روسیه و چین، منطقه برگزاری این رزمایش یعنی اقیانوس هند و دریای عمان، منطقه‌ای مهم و راهبردی محسوب می شود ؛ این منطقه به دلیل وجود آبراه‌ها و تنگه‌های مهم باب‌ المندب، مالاکا و هرمز که از آن به عنوان مثلث طلایی یاد می شود، بسیار حائز اهمیت است؛ بر همین اساس، سه نیروی دریایی ایران، روسیه و چین در سال ۲۰۱۹ نیز در این منطقه رزمایش مشترک برگزار کردند.

دریای عمان و شمال اقیانوس هند همچنین از جمله مناطق حیاتی تجارت جهانی است؛ بیشتر صادرات  ایران به ویژه نفت و مشتقات نفتی با کشتی انجام می شود؛ تجارت بین‌المللی روسیه و همچنین واردات نفت و تجارت خارجی چین نیز به کشتیرانی وابسته است؛ به همین دلیل، تلاش جمهوری اسلامی ایران و کشورهای چین و روسیه، تلاشی جمعی برای رسیدن به امنیت دریانوردی پایدار در این منطقه و آبراه‌های حیاتی آن است تا منافع سه کشور نیز حفظ شود.

بدیهی است، حضور ایران در چنین رزمایش هایی که با مشارکت قدرت های بزرگ برگزار می شود هم نشان دهنده عدم انزوای ایران علی رغم تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی آمریکا است و هم بیانگر ارتقای سطح و جایگاه ایران در عرصه بین المللی است .

برگزاری رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی 2022 همچنین می تواند پیامی مهم به بیگانگان که از عوامل اصلی ناامنی در منطقه هستند، ارزیابی شود و بار دیگر قدرت نظامی و جدیت کشورهای منطقه و به طور مشخص جمهوری اسلامی ایران را برای حفظ منافع خود و ثبات و امنیت در منطقه نشان دهد.

"سونگ ژونگ پینگ" تحلیلگر سیاسی  نظامی چین، در این باره می گوید : سه کشور ایران، چین و روسیه باید همکاری در زمینه‌های نوین امنیتی را افزایش دهند، به ویژه در حوزه امنیت دریانوردی، چون در حال حاضر، برخی کشور‌ها در دریا مزاحمت ایجاد می‌کنند و این نقض آشکار قوانین بین المللی است. برای این سه کشور، امنیت کشتی رانی بین المللی حائز اهمیت است.

 

 

کلیدواژه