دلو 06, 1400 16:49 Asia/Kabul
  • نشست اسلو و دستاوردهای احتمالی برای طالبان و مردم افغانستان
    نشست اسلو و دستاوردهای احتمالی برای طالبان و مردم افغانستان

نشست سه  روزه هیات طالبان به ریاست امیرخان متقی وزیر امور خارجه این گروه با نمایندگان کشورهای اروپایی و  آمریکایی در  ناروی در حالی روز گذشته به پایان رسید که اختلاف نظر  بر سر دستاوردهای این نشست همچنان بین مقامات طالبان و  کارشناسان در رسانه های افغان ادامه دارد.

در حالی که امیرخان متقی وزیر خارجه دولت موقت و دیگر مقامات طالبان برگزاری نشست اسلو را موفقیت آمیز با  دستاوردهای بزرگ دانسته اند، اما شماری از کارشناسان  معتقدند این نشست دستاورد چندانی برای مردم افغانستان نداشته است.

«عبدالطیف نظری» معاون وزارت اقتصاد دولت طالبان در بازگشت از اسلو در فیسبوک نوشت: مذاکرات با  مقام های سیاسی  ، اقتصادی و امنیتی کشورهای نروژ،آمریکا، المان، فرانسه، انگلیس ایتالیا، قطر، ژاپن، نمایندگان اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد مثبت  بود.وی افزود: دراین نشست در باره بهبود وضعیت اقتصادی ،حقوق  بشری ،آموزشی ،امنیت و تروریسم بحث و تبادل نظر شد.

"انس حقانی" برادر سراج الدین حقانی وزیر کشور طالبان هم که در این نشست حضور یافته بود گفت نشست چند  روزه اسلو با نمایندگان کشورهای خارجی مثبت و دستاوردهای زیادی داشت.

‏جعفر مهدوی دبیرکل حزب ملت افغانستان که  به  عنوان سیاستمدار مستقل در نشست شرکت  کرده بود در توئیتی نوشت بعد از چند روز نشست فشرده در کنار اعضای هیأت طالبان و نمایندگان کشورهای خارجی امید برای حل مسالمت آمیز بحران افغانستان قوت گرفته است.

اکرم عارفی، استاد دانشگاه و کارشناس روابط بین‌الملل به  خبرگزاری آوا گفت نشست اسلو زمینه گفت وگو و تبادل نظر بین  طالبان، اپوزیسیون و جامعه بین‌المللی را فراهم کرد.

وی  اظهار داشت جامعه جهانی و  اتحادیه اروپا در این نشستت سعی کردند نگرانی  خود در باره  امکان فراهم  سازی  تهدید از افغانستان علیهه کشورهای غربی  را مطرح کنند.

این  کارشناس سیاسی افغان خاطرنشان کرد  سیاست  پشت پرده این  نشست ها  این است که  کم کم طالبان را به سوی یک توافقنامه سیاسی دیگر مانند توافقنامه بین المللی "بن" (آلمان) برای  تشکیل یک  دولت  فراگیر ملی هدایت کنند.

عارفی افزود: هرچند کشورهای غربی در ظاهر موضوع حقوق بشر، جامعه مدنی و مسائل دیگر را مطرح می کنند  اما اولویت آنها به هیچ وجه حقوق بشر و تشکیل دولت فراگیر نیست.

سید ناصر موسوی هم بر این باور است که نشست اوسلو می تواند دریچه ای برای آغاز مذاکرات بین طالبان و غرب برای دستیابی به اهدافشان باشد.

وی  اظهار داشت  طالبان در این نشست  ها تلاش می  کند که  چهره قابل قبولی برای شناسایی دولت طالبان فراهم کند  و  جامعه  بین المللی  نیز کوشش  می کند  در باره  مبارزه  با مواد مخدر و گروههای تروریستی مانند  داعش و القاعده از  جانب طالبان مطمئن  شود.او خاطرنشان  کرد هرچند گفت وگوهای اسلو  تاکنون هیچ نتیجه ملموسی نداشته اما  مسیری برای  گفت وگوهای آینده است.

عبدالکریم خرم  رئیس دفتر حامد کرزی رئیس جمهوری اسبق افغانستان هم که در نشست  اسلو شرکت کرده بود گفت در این  نشست  بر روی هیچ موردی توافق بدست  نیامد اما  گفت وگوها در فضای  مثبتی برگزار  شد.

افق نیوز افغانستان نیز در گزارشی در باره این  نشست نوشت وقتی اروپا و آمریکا از فرستادگان سیاسی طالبان در اوسلو، استقبال و میزبانی می ‌کنند، به معنی آن است که غرب ناگزیر شده تا واقعیت طالبان را به رسمیت بشناسد و با آن از موضع دولت فعال، وارد مذاکرات جدی درباره سرنوشت افغانستان شود.

کلیدواژه